Warszawa śladami Marii Skłodowskiej-Curie

W ramach obchodów w Warszawie przez cały rok odbywają się liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym, artystycznym i rekreacyjnym. Szczegółowy program znajdziesz tu Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) – rodowita warszawianka, najsłynniejsza kobieta naukowiec, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Była pierwszą w historii Sorbony kobietą profesorem, a rząd francuski odznaczył ją Legią Honorową. Jest jedyną osobą nie urodzoną we Francji, którą pochowano w paryskim Panteonie.

Pierwszego Nobla otrzymała w 1903 roku w dziedzinie fizyki razem z mężem Pierre’m Curie i Henri Becquerelem, a drugiego osiem lat później, już samodzielnie, w dziedzinie chemii. Noblistami są także jej córka Irène Joliot-Curie (tak jak ona fizykochemik) oraz obaj zięciowie – Frédéric Joliot-Curie i Henri Labouisse. Labouisse, mąż młodszej córki Ewy, który był szefem UNICEF-u, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Nie ma drugiej takiej rodziny noblistów!

Życie Marii Skłodowskiej-Curie było związane z Warszawą i Paryżem. W stolicy Polski upłynęła jej młodość. Od studiów na Sorbonie mieszkała już do końca życia we Francji, ale do Warszawy wielokrotnie przyjeżdżała i w tym mieście jest wiele miejsc, które o niej przypominają. Najważniejsze z nich to muzeum w domu jej urodzenia oraz Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.


Muzeum M. SkłodowskiejMuzeum Marii Skłodowskiej-Curie – dom urodzenia uczonej

 

ul. Freta 16, tel. 22 831 80 92 - na czas remontu ekspozycja przeniesiona do budynku pod adresem Freta 5. Ponowne otwarcie muzeum w odrestaurowanych wnętrzach jest planowane na listopad 2017 roku - w 150. rocznicę urodzin uczonej.

muzeum-msc.pl

Jest to jedyne na świecie muzeum biograficzne Marii Skłodowskiej-Curie. Najbardziej wzruszające elementy ekspozycji, to autentyczne, osobiste rzeczy: garderoba zdradzająca drobną sylwetkę, etui na okulary, kałamarz, słonik podarowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Herberta Hoovera, skórzana torebka, w której Związek Polek w Ameryce przekazał Skłodowskiej pieniądze na utworzenie w Polsce Instytutu Radowego (dzisiejsze Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie).
Oddzielną cześć ekspozycji stanowią repliki urządzeń i naczyń laboratoryjnych, których używali Maria i Pierre (oryginały znajdują się w Instytucie Curie w Paryżu) oraz makieta ich laboratorium. Muzeum gromadzi także pamiątki po rodzinie uczonej. Całe życie Marii Skłodowskiej-Curie przedstawione jest na fotografiach, z których wiele ma wartość nie tylko dokumentacyjną, ale również artystyczną.kościół Nawiedzenia NMPKościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
ul. Przyrynek 2

Miejsce chrztu Marii. Jako kilkuletnia dziewczynka codziennie przychodziła tu z matką. Jak wiemy z jej zapisków, zapamiętała stąd „mistyczny półmrok” wnętrza i wieżę górującą nad brzegiem Wisły. Maria przez całe życie pisała dzienniki, dzięki którym poznajemy wiele jej przemyśleń i wydarzeń z życia osobistego.
Według przekazów, kościół Nawiedzenia NMP został wzniesiony w XV wieku na miejscu pogańskiej świątyni. Należy do najstarszych w Warszawie. Od 1999 roku okna zdobią witraże przedstawiające sceny z życia Matki Bożej.
Obok świątyni znajduje się pomnik odsłonięty w 80. rocznicę śmierci noblistki oraz taras widokowy z widokiem na Wisłę i prawobrzeżną Warszawę.


kościół św. JackaKościół św. Jacka (oo. dominikanów)
ul. Freta 10

Maria przyjęła tu Pierwszą Komunię, jednak w dorosłym życiu odeszła od  religii.
Do wnętrza tego barokowego kościoła na Starym Mieście schodzi się po dość wysokich schodach, ponieważ posadzka znajduje się poniżej poziomu ulicy.
W czasie Powstania Warszawskiego w 1944 mieścił się tutaj szpital polowy. Na ścianach znajdziemy tablice upamiętniające powstańców warszawskich, którzy zginęli podczas bombardowania obiektu przez hitlerowców.Skarpa WiślanaSkarpa nad Wisłą
odcinek przy ul. Kościelnej, w pobliżu Kościoła Nawiedzenia NMP

Maria w dzieciństwie chętnie przychodziła na skarpę wiślaną. Wybrała się tam także podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce. „Poszłam na samotny spacer w stronę Wisły. [...] Jest jedna piosenka krakowska, która mówi, że czar polskich wód jest tak wielki, iż kto je raz pokochał, nie zapomni do grobu. [...] Ta rzeka ma dla mnie powab, którego istoty nawet pojąć nie potrafię”. Słowa te napisała na dwa lata przed śmiercią, gdy przebywała w Warszawie w związku z otwarciem Instytutu Radowego.
Obecnie brzegi Wisły są doskonałym miejscem rekreacji. Miejskie plaże, liczne bary, plenerowe koncerty i wieczorne pokazy w Multimedialnym Parku Fontann przyciągają mieszkańców miasta i turystów.