Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Warszawa śladami Marii Skłodowskiej-Curie


Maria Skłodowska-CurieMaria Skłodowska-Curie (1867-1934) – rodowita warszawianka, najsłynniejsza kobieta naukowiec, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Była pierwszą w historii Sorbony kobietą profesorem, a rząd francuski odznaczył ją Legią Honorową. Jest jedyną kobietą oraz jedyną osobą nie urodzoną we Francji, którą pochowano w paryskim Panteonie.
Pierwszego Nobla otrzymała w 1903 roku w dziedzinie fizyki razem z mężem Pierre’m Curie i Henri Becquerelem, a drugiego osiem lat później, już samodzielnie, w dziedzinie chemii. Noblistami są także jej córka Irène Joliot-Curie (tak jak ona fizykochemik) oraz obaj zięciowie – Frédéric Joliot-Curie i Henri Labouisse. Labouisse, mąż młodszej córki Ewy, który był szefem UNICEF-u, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Nie ma drugiej takiej rodziny noblistów!
Życie Marii Skłodowskiej-Curie było związane z Warszawą i Paryżem. W stolicy Polski upłynęła jej młodość. Od studiów na Sorbonie mieszkała już do końca życia we Francji, ale do Warszawy wielokrotnie przyjeżdżała i w tym mieście jest wiele miejsc, które o niej przypominają. Najważniejsze z nich to muzeum w domu jej urodzenia oraz Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.


Muzeum Marii Skłodowskiej-CurieMuzeum Marii Skłodowskiej-Curie – dom urodzenia uczonej

ul. Freta 16, tel. 22 831 80 92 - na czas remontu ekspozycja przeniesiona do budynku pod adresem Freta 5. Otwarcie Muzeum przewidywane na koniec 2017 roku.

muzeum-msc.pl

Maria mieszkała pod tym adresem bardzo krótko. W rok po jej urodzeniu Skłodowscy wyprowadzili się z mieszczańskiej kamienicy na Starym Mieście na ulicę Nowolipki. W latach 30. XX wieku na ścianie kamienicy przy Freta wmurowano pamiątkową tablicę. Jest to jedyne na świecie muzeum biograficzne Marii Skłodowskiej-Curie. Najbardziej wzruszające elementy ekspozycji, to autentyczne, osobiste rzeczy: garderoba zdradzająca drobną sylwetkę, etui na okulary, kałamarz, słonik podarowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Herberta Hoovera, skórzana torebka, w której Związek Polek w Ameryce przekazał Skłodowskiej pieniądze na utworzenie w Polsce Instytutu Radowego (dzisiejsze Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie).
Oddzielną cześć ekspozycji stanowią repliki urządzeń i naczyń laboratoryjnych, których używali Maria i Pierre (oryginały znajdują się w Instytucie Curie w Paryżu) oraz makieta ich laboratorium. Muzeum gromadzi także pamiątki po rodzinie uczonej. Całe życie Marii Skłodowskiej-Curie przedstawione jest na fotografiach, z których wiele ma wartość nie tylko dokumentacyjną, ale również artystyczną.kościół Nawiedzenia NMPKościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
ul. Przyrynek 2

Miejsce chrztu Marii. Jako kilkuletnia dziewczynka codziennie przychodziła tu z matką. Jak wiemy z jej zapisków, zapamiętała stąd „mistyczny półmrok” wnętrza i wieżę górującą nad brzegiem Wisły. Maria przez całe życie pisała dzienniki, dzięki którym poznajemy wiele jej przemyśleń i wydarzeń z życia osobistego.
Według przekazów, kościół Nawiedzenia NMP został wzniesiony w XV wieku na miejscu pogańskiej świątyni. Należy do najstarszych w Warszawie. Od 1999 roku okna zdobią witraże przedstawiające sceny z życia Matki Bożej.
Obok świątyni znajduje się taras widokowy z widokiem na Wisłę i prawobrzeżną Warszawę.


kościół św. Jacka
Kościół św. Jacka (oo. dominikanów)
ul. Freta 10

Maria przyjęła tu Pierwszą Komunię, jednak w dorosłym życiu odeszła od  religii.
Do wnętrza tego barokowego kościoła na Starym Mieście schodzi się po dość wysokich schodach, ponieważ posadzka znajduje się poniżej poziomu ulicy. Na ścianach znajdziemy tablice upamiętniające powstańców warszawskich.
Skarpa WiślanaSkarpa nad Wisłą
odcinek przy ul. Kościelnej, w pobliżu Kościoła Nawiedzenia NMP

Maria w dzieciństwie chętnie przychodziła na skarpę wiślaną. Wybrała się tam także podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce. „Poszłam na samotny spacer w stronę Wisły. [...] Jest jedna piosenka krakowska, która mówi, że czar polskich wód jest tak wielki, iż kto je raz pokochał, nie zapomni do grobu. [...] Ta rzeka ma dla mnie powab, którego istoty nawet pojąć nie potrafię”. Słowa te napisała na dwa lata przed śmiercią, gdy przebywała w Warszawie w związku z otwarciem Instytutu Radowego.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.