Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Włoska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Belweder

Klasycystyczny pałac znany głównie jako dawna siedziba władz państwowych.

ulica Belwederska 54/56 (mapa)
Belweder
Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

Zbudowany w XVII wieku, od połowy XVIII wieku stanowił własność Stanisława Augusta Poniatowskiego, który założył tutaj manufakturę fajansów. Obecny Pałac powstał w wyniku przebudowy XVII-wiecznej willi w latach 1818-1822, według projektu Jakuba Kubickiego.

Podczas I wojny światowej mieszkał tutaj generał-gubernator warszawski Hans Hartwig von Beseler. Pałac został przejęty przez patrol żandarmerii pod dowództwem chorążego Teofila Neya w listopadzie 1918 roku. Do 1926 roku był siedzibą Naczelnika Państwa i Prezydenta II Rzeczypospolitej. W latach 1926-1935 w pałacu urzędował minister spraw wojskowych Józef Piłsudski. W latach 1939-1945 niemiecki gubernator Warszawy Ludwig Fischer, a następnie od 1945 roku Bolesław Bierut.

W 1989 roku Belweder na powrót stał się siedzibą Prezydenta. Początkowo Wojciecha Jaruzelskiego, a od 1990 roku - wybranego w powszechnych demokratycznych wyborach Lecha Wałęsy. W 1994 roku Prezydent RP Lech Wałęsa podjął decyzję o przenosinach do pałacu przy Krakowskim Przedmieściu.
W latach 1998-2001 przeprowadzony został gruntowny remont i konserwacja Belwederu.
Od 2010 do 2015 roku Belweder pełnił funkcję siedziby Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego. Odbywały się tu również uroczystości z udziałem głowy państwa bądź przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP.

Obecnie Belweder jest wykorzystywany do celów reprezentacyjnych, uroczystości o charakterze wojskowym oraz spotkań dyplomatycznych władz państwa z przywódcami zagranicznymi.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.