Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Kościół w Brochowie

Wyjątkowy w skali europejskiej zabytek architektury obronno-sakralnej. W Wielkanoc,
23 kwietnia 1810 r., w kościele św. Rocha
w Brochowie został ochrzczony Fryderyk Chopin.

Brochów (mapa)
Brochów
Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

Kościół w Brochowie był parafialnym kościołem Chopinów. Wcześniej odbył się w nim ślub rodziców kompozytora, a później także jego siostry Ludwiki. W kancelarii parafialnej można obejrzeć kopie wszystkich metryk rodziny: urodzenia i chrztu Fryderyka oraz ślubne Justyny Krzyżanowskiej z Mikołajem Chopinem i Ludwiki Chopin z Józefem Jędrzejewiczem.
Wpisana w księdze parafialnej data urodzin Fryderyka Chopina, 22 lutego, została z czasem skorygowana na podstawie korespondencji kompozytora z rodziną. Matka zawsze składała mu życzenia urodzinowe 1 marca.
Zbudowany z czerwonej cegły kościół w Brochowie (obecnie p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha) należy do najcenniejszych zabytków polskiej architektury sakralnej o charakterze obronnym. Wznoszono go od XIV do XVI wieku. Odrestaurowany z pietyzmem na dwusetną rocznicę urodzin Chopina wygląda imponująco zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Dwa żyrandole ofiarował kościołowi znany śpiewak Adam Zwierz, który własnoręcznie je wykonał.
Obecne wyposażenie kościoła prawie w całości pochodzi z czasów współczesnych. Pierwotne spłonęło w pożarze podczas I wojny światowej. Ocalały nieliczne przedmioty, wśród nich drewniany krucyfiks, który dziś wisi w bocznej nawie oraz kominki służące do gotowania pożywienia dla załogi kościoła-twierdzy na wypadek oblężenia.
O funkcji obronnej kościoła świadczy okalający świątynię dwukondygnacyjny ganek z okienkami strzelniczymi. Natomiast mur z narożnymi bastionami, według znawców, miał znaczenie bardziej symboliczne niż autentycznie obronne.
Ciekawostką jest usytuowanie wież; nad jednym krańcem budowli wznoszą się dwie, a nad przeciwległym tylko jedna. Takie rozwiązanie architektoniczne, typowe dla kościołów we Włoszech, w Polsce jest rzadkością.
Podczas restauracji świątyni poprawiono akustykę kościoła, dzięki czemu organizowane tam koncerty są dobrze nagłośnione.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.