Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Muzeum Witolda Gombrowicza

Pierwsze w Europie muzeum poświęcone jednemu z najwybitniejszych polskich pisarzy
XX wieku.

ul. W. Gombrowicza 1, Wsola (mapa)
tel. 48 321 50 73
www.muzeumgombrowicza.pl
Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

„Poniedziałek
Ja
Wtorek
Ja
Środa
Ja
Czwartek
Ja”
Witold Gombrowicz, Dziennik 1953-1956

Witold Gombrowicz - mistrz autokreacji, który pisał o sobie z niezrównanym kunsztem, czyniąc z siebie najważniejszego bohatera wszystkich dzieł, w czterdzieści lat po śmierci doczekał się pierwszego w Europie, a prawdopodobnie również na świecie, muzeum. Nie życzyłby sobie jednak, aby było to zwykłe muzeum. W Dzienniku pisał: „Muzea są czymś arcymartwym, przyprawiającym o ból głowy”. Muzeum Witolda Gombrowicza jest więc miejscem żywym, o dynamicznym charakterze, bogatej ofercie, nie ograniczającej się jedynie do wystaw, a obejmującej również wydarzenia artystyczne i kulturalne: koncerty, monodramy, spotkania literackie, dyskusje.
Muzeum Witolda Gombrowicza, które zainaugurowało swoją działalność w październiku 2009 roku mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, gdzie w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną i córką brat Witolda - Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy brat Jerzy poradził mu, aby przyjął propozycję podróży do Argentyny pionierskim rejsem transatlantyku „Chrobry”. We wsolskim pałacu powstawał „Pamiętnik z okresu dojrzewania” – debiut pisarza, oraz fragmenty słynnego „Ferdydurke”. Ładny i wygodny pałac, wybudowany w 1914 roku, stale tętnił życiem, ale Witold mógł łatwo odizolować się od zgiełku, aby pisać. W wolnych chwilach pływał po Radomce lub grywał w tenisa.
Ekspozycja dokumentuje życiorys pisarza, z podziałem na część polską, argentyńską i europejską. Wzbogacona jest o pamiątki, zdjęcia rodzinne, listy i rękopisy. Jednym z najciekawszych eksponatów jest mocno już podniszczona waliza, którą Gombrowicz zabrał ze sobą, gdy opuszczał Polskę w sierpniu 1939 roku. Towarzyszyła mu przez wszystkie lata emigracji.

„Gombrowicz zaprezentowany w Muzeum wprowadza nas w swe „zwyczajne” sprawy, w swoją filozofię, przemyślenia na temat literatury i własnej twórczości, przede wszystkim jednak w tajniki własnego JA.”
JA, Witold Gombrowicz.
Jolanta Pol

Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Lokalizacja: 100 km na południe od Warszawy.
Dojazd autobusem.

Godziny otwarcia:
1 listopada - 31 marca: wt.-pt., niedz. 10.00 - 17.00
1 kwietnia - 31 października: śr.-niedz. 10.00 - 17.00

Wstęp bezpłatny
grupowy
- 3 PLN/os.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.