Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich

Zamek Książąt Mazowieckich zbudowany został na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim. Obecnie jest zabezpieczoną ruiną, skąd rozciąga się wspaniały widok na Wisłę.

Czersk (mapa)
tel. 22 727 35 22
www.czersk.org
Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich
Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

Zamek Książąt Mazowieckich zbudowany został na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim.  Założenie na  planie nieregularnym posiadało trzy wieże a Zamek otaczały mury i fosa. Miał duże znaczenie militarne i był też świadkiem wielu ciekawych wydarzeń.
W połowie XVI wieku, kiedy Zamek stał się siedzibą Królowej Bony, został unowocześniony aby mógł pełnić funkcje obronne: wieża bramna posiadała most zwodzony oraz pomieszczenia dla straży, wieża południowa o cylindrycznym kształcie pełniła funkcję więzienia, natomiast wieża zachodnia, najmniejsza, mieściła strażnicę, pomieszczenia gospodarcze oraz arsenał zamkowy. 
W czasie potopu szwedzkiego został zdewastowany i już nigdy nie odzyskał wcześniejszej świetności. Dziś Zamek jest zabezpieczoną ruiną, ze stosunkowo dobrze zachowanymi wszystkimi 3 wieżami. Do zwiedzania udostępniona jest baszta wjazdowa – zachowało się tam sklepienie między kondygnacjami (zrekonstruowane w latach 1928-1929). Można również wejść do wieży południowej. Zachowała się także duża część murów północnych oraz wschodnich.  
Dzięki lokalizacji Zamku na skarpie rozciąga się z niego - a szczególnie z wież - wspaniały widok na Wisłę. Jest to miejsce, w którym w sezonie letnim odbywa się wiele imprez, m.in. Ogrody Królowej Bony, Europejskie Dni Dziedzictwa czy Wielki Turniej Rycerski.
Lokalizacja: 35 km na południe od Warszawy.
Dojazd autobusem.

Godziny otwarcia:
listopad - marzec: pon.-niedz. 8.00 - 16.00
kwiecień, październik: pon.-niedz. 8.00 - 18.00
maj - sierpień: pon.-niedz. 8.00 - 20.00
wrzesień: pon.-niedz. 8.00 - 19.00

Ceny biletów:
normalny - 10 PLN, ulgowy - 7 PLN

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.