Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Twierdza Modlin

Twierdza położona u zbiegu Wisły i Narwi
to pomnik architektury obronnej
o międzynarodowym znaczeniu. Jest jedną
z największych twierdz w Polsce i w Europie.

Modlin (mapa)
www.nowydwormaz.pl
Twierdza Modlin
Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

Twierdza położona jest u zbiegu Wisły i Narwi, około 30 km na północny zachód od Warszawy. Składa się z cytadeli położonej na prawym brzegu Narwi, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz dwóch pierścieni fortów.
Twierdza Modlin to pomnik architektury obronnej o międzynarodowym znaczeniu. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce i w Europie. Pierwsze fortyfikacje powstały w okolicy Modlina w czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku. Budowę właściwej twierdzy rozpoczęto w czasach napoleońskich, z rozkazu samego cesarza.
Potocznie nazwą "Twierdza Modlin" określa się jedynie część centralną Twierdzy, tworzącą dzielnicę „Modlin-Twierdza” Nowego Dworu Mazowieckiego, jednak faktycznie oznacza ona także forty wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia, które zostały wzniesione w okresie od lat 80. XIX wieku do wybuchu I wojny światowej. W Twierdzy stacjonowały na przemian armie czterech państw: Francji, Rosji, Niemiec i Polski. Twierdza była w swej historii czterokrotnie broniona: w 1813, 1831, 1915 i 1939 roku. W 1920 roku toczyły się tutaj walki polsko-bolszewickie.
Na terenie Twierdzy Modlin zobaczyć można między innymi Wieżę Tatarską, z której rozpościera się piękny widok na ujście Narwi do Wisły, Koszary Obronne o długości ok. 2250 m, które są najdłuższym budynkiem w Europie, neogotycką Wieżę Wodną z 1847 roku, Bramę Północy – jeden z najstarszych obiektów w twierdzy z czasów Księstwa Warszawskiego (1807-1815) oraz Redutę Napoleona, prawdopodobnie zaprojektowaną przez samego cesarza.
Twierdza udostępniona jest zwiedzającym. Odbywają się tutaj różnego rodzaju imprezy, np. zlot pojazdów militarnych czy rekonstrukcje walk.
Lokalizacja: 40 km na północny zachód od Warszawy.
Dojazd pociągiem.
Więcej informacji dotyczących zwiedzania:
www.twierdzamodlin.pl
www.modlintwierdza.waw.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.