fbpx

7 powodów, dla których warto odwiedzić Warszawę w 2023 roku

Marzysz o letnim wypoczynku nad brzegiem jednej z ostatnich dzikich rzek w Europie? A może chcesz spróbować niepowtarzalnych potraw lub odwiedzić miejsca, w których uczył się i tworzył Fryderyk Chopin? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, Warszawa jest dla Ciebie. Odwiedź ją sam, z przyjaciółmi bądź z rodziną… tu zawsze znajdziesz miejsca i wydarzenia, które na długo pozostaną w Twojej pamięci. Poznaj 7 powodów, dla których warto przyjechać do Warszawy w 2023 roku!

1. Odpoczynek nad Wisłą

Bulwary Wiślane, fot. Filip Kwiatkowski

Wisła – ostatnia duża, dzika rzeka w Europie.
Jeśli w Warszawie chcesz podziwiać naturę, to wybierz się nad Wisłę! Na prawym, praskim brzegu rzeki znajdziesz piękne naturalne i piaszczyste plaże, które nie występują już w żadnym wielkim europejskim mieście. To miejsce wakacyjnego plażowania, sportów i zabawy na świeżym powietrzu. Tam, gdzie kończą się plaże zaczynają się piękne, naturalne, dzikie, nadbrzeżne lasy, gdzie wśród soczystej zieleni możesz obserwować ptaki i uchwycić swoim aparatem piękną panoramę Starego Miasta. Przeciwległy, lewy brzeg Wisły to miejsce spotkań i wspólnego spędzania czasu. Tutaj na malowniczych bulwarach wiślanych możesz odpocząć w kawiarniach i restauracjach, pojeździć na rowerze i wyruszyć w rejs na pokładzie statku turystycznego, łodzi, gondoli, krypy lub motorówki.

2. Miasto Chopina

Muzeum Fryderyka Chopina, fot. Filip Kwiatkowski

Warszawa to miasto, gdzie jeden z największych światowych kompozytorów – Fryderyk Chopin spędził wiele lat swojego życia.
Spacerując po Warszawie spotkasz wiele pamiątek po genialnym polskim pianiście: dom w którym mieszkał, muzeum poświęcone jego twórczości, miejsce spoczynku jego serca, pomnik w Parku Łazienkowskim, który jest jednym z symboli naszego miasta… Zapewne też natrafisz na jedną z 15 ławeczek chopinowskich, stojących przy głównych trasach turystycznych. Zatrzymaj się przy nich, aby posłuchać fragmentów jego wspaniałych dzieł.
Pamiętaj, że w każdą niedzielę od maja do września w Parku Łazienkowskim, tuż obok pomnika Chopina, możesz wysłuchać darmowych recitali chopinowskich. To wydarzenie cieszy się wielką popularnością wśród warszawiaków i turystów.
Dowiedz się więcej o warszawskich atrakcjach związanych z Chopinem!

3. Warszawska Praga

Centrum Praskie Koneser, fot. m.st. Warszawa

Wybierz się na Pragę, jeśli chcesz zobaczyć dzielnicę, która zachowała unikalny klimat starej Warszawy.
Targowa, Ząbkowska, Brzeska, Mińska, Inżynierska, Stalowa, 11 Listopada – to praskie ulice, które nie zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Pospaceruj brukowanymi ulicami i wstąp do jednej z knajpek lub restauracji, gdzie serwowane są przysmaki warszawskiej kuchni: flaki i pyzy. Zajrzyj też do bram i na podwórka, aby zobaczyć wyjątkowe kapliczki, będące obiektem troski mieszkańców kamienic. Na ulicy Kawęczyńskiej lub Środkowej trafisz na ostatnie drewniane domy w tej dzielnicy. Odwiedź też zabytkową wytwórnię wódek Koneser na Ząbkowskiej, gdzie znajduje się między innymi Muzeum Polskiej Wódki.
Czujesz niedosyt? Pójdź jeszcze dalej i na ulicy Mińskiej wstąp do Soho Factory, gdzie znajduje się niezwykła atrakcja – Muzeum Neonów prezentujące świetlne reklamy z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Praga to nie tylko ulice i kamienice, to również miejski folklor ciągle żywy wśród mieszkańców. Jeśli chcesz posłuchać przy czym tańczono przed wojną, odwiedź letni festiwal Otwarta Ząbkowska. Nie ulega wątpliwości, że Praga to miasto w mieście! Tutaj na każdym rogu odkryjesz coś ciekawego, a jeśli lubisz robić fotografie, to znajdziesz tu tysiące obiektów i widoków do uwiecznienia. Więcej informacji o Pradze

4. Smaki Warszawy

Targ śniadaniowy, fot. Filip Kwiatkowski

Spróbuj warszawskiej kuchni, różnorodnej jak samo miasto.
Pierogi to dla wielu gości odwiedzających Warszawę pierwsze danie, które przychodzi im na myśl, gdy zastanawiają się co zjeść. To bardzo dobry wybór! Wiele rodzajów nadzienia i sposobów podania sprawia, że nie można się nimi znudzić.
Pierogi to jednak nie wszystko, co oferuje warszawska gastronomia. Jeśli chcesz zjeść szybko, tanio, smacznie i tradycyjnie, odwiedź jeden z barów mlecznych, w których czuć jeszcze klimat epoki PRL. Gdy jednak pragniesz stołować się w nowoczesnych miejscach, wstąp do Hali Koszyki, Elektrowni Powiśle, Browarów Warszawskich lub Fabryki Norblina, gdzie możesz spróbować dań z wielu miejsc na świecie, a dodatkowo spędzić miło czas przy drinku lub muzyce.
W Warszawie działają też targi śniadaniowe – latem pod chmurką, a poza sezonem w halach. Tu w weekendy w rodzinnej, piknikowej atmosferze skosztujesz potraw przygotowywanych przez prawdziwych pasjonatów.

 

Nie przypadkiem Warszawa wymieniana jest na szczycie list europejskich miast przyjaznych weganom. W mieście działa bowiem wiele restauracji bezmięsnych, gdzie można spróbować niesamowitych potraw.
Cokolwiek lubisz, na cokolwiek masz ochotę, życzymy ci Smacznego! Więcej informacji o kulinarnej Warszawie

5. Multimedialne muzea

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, fot. m.st. Warszawa
Nowoczesne muzea to jedna z wizytówek Warszawy. Tutaj dzięki technologii odkryjesz fascynujące historie.
Wyprawa do multimedialnego muzeum to wyjątkowa przygoda. Przekonaj się o tym w Warszawie! Koniecznie odwiedź Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie poznasz jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Na własnej skórze poczujesz, co znaczyło być powstańcem – przejdziesz kanałem, zobaczysz samolot w oryginalnych rozmiarach, posłuchasz autentycznych dźwięków z Powstania. Po prostu dotkniesz historii!
Kolejnym multimedialnym muzeum godnym polecenia jest Muzeum Historii Żydów Polski POLIN. Tutaj, przechodząc przez kolejne sale, zapoznasz się z dziejami tysiącletniej obecności Żydów na terenach Polski. Posłuchasz autentycznych dźwięków ulicy, zobaczysz jak wyglądało żydowskie miasteczko, poznasz codzienne życie tej społeczności. Jedną z najważniejszych ekspozycji w muzeum POLIN jest bogato
zdobiona rekonstrukcja sklepienia i bimy nieistniejącej już synagogi na dawnych Kresach Wschodnich.
Odwiedź też Muzeum Fryderyka Chopina, w którym dzięki multimedialnym instalacjom zapoznasz się z jego muzyką i poznasz kolejne etapy życia oraz twórczości wybitnego Polaka. W muzeach Warszawy nie ma nudnych eksponatów!

6. Rezydencje królewskie

Zamek Królewski, fot. Zbigniew Panów, pzstudio.pl

Czy wiesz, że w Warszawie znajdują się trzy rezydencje, w których mieszkali najważniejsi królowie Polski?
Każda z nich pochodzi z innej epoki, dlatego warto odwiedzić je wszystkie, aby przekonać się, jak zmieniała się architektura i sztuka na przestrzeni wieków. Rezydencje położone są na Trakcie Królewskim – historycznej drodze łączącej wszystkie królewskie siedziby. Zwiedzanie zacznij od najstarszej (a jednocześnie najmłodszej) rezydencji – Zamku Królewskiego, którego początki sięgają XIV wieku. Zniszczony podczas II wojny światowej został odbudowany dopiero w 1974 roku. Wnętrza Zamku mieszczą sale wystawowe z kolekcjami sztuki i obrazów z epoki.
Następnie odwiedź Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Ta letnia siedziba ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, wyróżnia się malowniczym położeniem na sztucznej wyspie usypanej pośrodku stawu. Tutaj król spotykał się z uczonymi, literatami i… swoimi kochankami.

Ostatnią rezydencją na Twojej liście jest barokowy Pałac w Wilanowie – siedziba walecznego króla Jana III Sobieskiego. Pięknie zdobiony i otoczony kwitnącymi ogrodami jest dworem godnym wielkiego władcy, który odpoczywał tu po kolejnych zwycięskich bitwach.
Pamiętaj, że wszystkie trzy rezydencje można oglądać za darmo w ramach Darmowego Listopada w Rezydencjach Królewskich!

7. Iluminacje w Warszawie

Iluminacja na Skwerze Hoovera, fot. Filip Kwiatkowski
Odkryj stolicę Polski w zimowej odsłonie.
Zimą w Warszawie słońce zachodzi bardzo wcześnie i zmrok zapada już o godzinie 16.00. Gdy ostatnie promienie kryją się za horyzontem, miasto zamienia się w bajkową krainę rozświetloną tysiącami bożonarodzeniowych lampek.
Fantazyjne dekoracje i świecące rzeźby zachęcają starszych i młodszych do wspólnej zabawy oraz fotografowania. Ty też, podczas długich spacerów, zachwyć się instalacjami stojącymi na Trakcie Królewskim i Starym Mieście. Zobacz również najważniejszy punkt na trasie iluminacji, 30-sto metrową choinkę na Placu Zamkowym. Warszawskie iluminacje zaliczane są do najwspanialszych w Europie. Przekonaj się o tym sam!
Jeśli chcesz jeszcze bardziej zagłębić się w świat zimowych marzeń, wybierz się do Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie, gdzie lśniące rzeźby i magiczne światełka idealnie komponują się z barokowym pałacem króla Jana III Sobieskiego i otaczającym go ogrodem.

Niesamowitych wrażeń dostarczy Ci też jazda na łyżwach na lodowisku na Rynku Starego Miasta. Tam wśród tysięcy lampek, jeżdżąc wokół pomnika Syrenki poczujesz świąteczny klimat!

Zobacz także:
Panorama Starego Miasta, fot. m.st. Warszawa
Bulwary wiślane, fot. Filip Kwiatkowski
Plac Zbawiciela, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
Panorama Warszawy, fot. Filip Kwiatkowski
X