fbpx

Bazylika Św. Krzyża

Bazylika Św. Krzyża, fot. Tomasz Nowak
Spacerując Traktem Królewskim z pewnością jej nie przegapisz. Monumentalna, barokowa świątynia góruje nad Krakowskim Przedmieściem dwiema wysokimi wieżami, a stojąca przed wejściem rzeźba Chrystusa dźwigającego krzyż jest jednym z najlepiej rozpoznawanych widoków Warszawy. Zanim wejdziesz do środka spójrz na uniesioną w niebo dłoń i wyobraź sobie jakie znaczenie mógł mieć dla warszawiaków ten gest wraz z napisem „Sursum Corda” (w górę serca) w okresie gdy Polska znajdowała się pod zaborami lub okupacją.
Jako, że odbywały się tu uroczyste nabożeństwa, patriotyczne manifestacje i pogrzeby wybitnych Polaków – pisarzy, księży i działaczy politycznych – na ścianach zobaczysz poświęcone im tablice. Przechodząc obok pięknych rzeźb i malowideł pomyśl, że w przeszłości w tym miejscu modlili się arystokraci, królowie, prezydenci. W 1683 roku król Jan III Sobieski zawierzył w nim Bogu siebie i ojczyznę przed zwycięską wyprawą na Wiedeń, a 3 maja 1792 miały tu miejsce uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia pierwszej europejskiej Konstytucji. Zachwyć się ogromnym zdobionym złotem ołtarzem głównym, zatrzymaj w bocznych kaplicach lub odszukaj miejsce, w którym spoczywa serce wybitnego polskiego kompozytora,
Fryderyka Chopina. Co roku w rocznicę jego śmierci cały kościół rozbrzmiewa dźwiękami Requiem Mozarta. Jeśli chcesz lepiej poznać historię tej niezwykłej świątyni wejdź do jej dolnej części – znajdziesz tu grobowce wielu związanych z nią ludzi. Czy wiesz, że od tego kościoła swą nazwę wzięła ulica Świętokrzyska?

ul. Krakowskie Przedmieście 3
www.swkrzyz.pl

Zobacz także:
Pomnik Fryderyka Chopina, fot. m.st. Warszawa
Krakowskie Przedmieście, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
Bazylika św. Jana, fot. Filip Kwiatkowski
Rynek Starego Miasta, Muzeum Warszawy, fot. Filip Kwiatkowski
X