fbpx

Cmentarz Powązkowski

Cmentarz Powązkowski, fot. Tomasz Nowak
Najstarszy i najbardziej znany katolicki cmentarz Warszawy założony w 1790 roku, według projektu Dominika Merliniego – nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od czasów powstania pochowanych zostało na nim milion osób, w tym wielu znanych i zasłużonych Polaków. Natkniesz się tu na groby wielu wybitnych pisarzy, artystów, uczonych, polityków, lekarzy, przedsiębiorców i działaczy społecznych. To z myślą o nich w latach międzywojennych utworzono Aleję Zasłużonych. Pierwszym pochowanym w niej był pisarz i laureat Nagrody Nobla, Władysław Reymont, kolejni to m.in. legendarni lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, światowej sławy śpiewak operowy Jan Kiepura czy poeta i satyryk Wojciech Młynarski. Znajduje się tu również symboliczny grób prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, zamordowanego przez Niemców w pierwszych miesiącach okupacji. W Katakumbach sąsiadujących z Aleją Zasłużonych odkryjesz mogiły popularnych niegdyś piosenkarzy: Ireny Jarockiej i Czesława Niemena, a spacerując po cmentarzu również nagrobki rodziców Fryderyka Chopina, poety Zbigniewa Herberta, kompozytora Witolda Lutosławskiego, reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, kuriera z czasów II wojny światowej Jana Nowaka Jeziorańskiego czy Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady 2500 żydowskich dzieci.
Odwiedź cmentarz w Święto Zmarłych, czyli Zaduszki. Polacy przychodzą w tym dniu na groby swoich bliskich, a cmentarz rozświetlają tysiące zapalonych zniczy.
Ze Starymi Powązkami sąsiaduje Cmentarz Wojskowy, znany jako miejsce spoczynku powstańców warszawskich oraz cmentarze innych wyznań, z których żydowski i dwa ewangelickie są nekropoliami warszawskiego mieszczaństwa.

ul. Powązkowska 14

Zobacz także:
Muzeum Fryderyka Chopina, fot. Filip Kwiatkowski
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, fot. Filip Kwiatkowski
Centrum Interpretacji Zabytku, fot. m.st. Warszawa
Rynek Starego Miasta, Muzeum Warszawy, fot. Filip Kwiatkowski
X