fbpx

Cytadela Warszawska

Cytadela Warszawska, fot. Filip Kwiatkowski

Imponujących rozmiarów XIX-wieczna twierdza zbudowana w latach 1832-1836 na rozkaz cara Mikołaja I po stłumieniu powstania listopadowego. Miała wzmocnić kontrolę rosyjskich władz zaborczych nad miastem, zmusić Polaków do posłuszeństwa i przekonać ich o beznadziejności podjętych przez nich działań niepodległościowych. Oprócz garnizonu wojsk carskich znajdowało się tu ciężkie więzienie śledcze, w którym przetrzymywano i stracono tysiące polskich działaczy narodowych i rewolucjonistów. Aby poznać ich losy odwiedź Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, w którym więziono między innymi członków Rządu Narodowego z Romualdem Trauguttem na czele oraz twórców niepodległej Polski, marszałka Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.
Na terenie Cytadeli znajduje się również poruszające Muzeum Katyńskie poświęcone pamięci ponad 21 000 polskich oficerów i więźniów zamordowanych wiosną 1940 roku przez radziecką policję polityczną NKWD. Zwróć uwagę na budynek muzeum, który w 2017 roku był jednym z pięciu nominowanych do nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej. Znajdziesz go w południowo-wschodnim narożniku Cytadeli.
W sierpniu 2023 r. na terenie fortu została otwarta nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego, natomiast we wrześniu otwarte zostało Muzeum Historii Polski.

Muzeum Historii Polski
ul. Gwardii, muzhp.pl
Godziny otwarcia i ceny biletów
Muzeum Katyńskie

ul. Jana Jeziorańskiego 4, www.muzeumkatynskie.pl
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
ul. Skazańców 25, xpawilon.muzn.pl
Godziny otwarcia i ceny biletów
Muzeum Wojska Polskiego
Plac Gwardii Pieszej Koronnej
Godziny otwarcia i ceny biletów

Cytadela Warszawska

Muzeum Katyńskie

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Zobacz także:
Muzeum Wojska Polskiego, fot. Filip Kwiatkowski
Centrum Interpretacji Zabytku, fot. m.st. Warszawa
Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Piotr Wierzbowski
Dom Spotkań z Historią, fot. Filip Kwiatkowski
X