fbpx

listopad, 2018

ndz11list12:00Niepodległa do hymnu! i Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Szczegóły

Festiwal poprzedzi akcja „Niepodległa do hymnu”! Przyjdź 11 listopada o godzinie 12.00  na Plac Piłsudskiego i włącz się we wspólne świętowanie. Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie Hymn Państwowy.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu rozpocznie się o godz. 13:00 – tuż po zakończeniu oficjalnych uroczystości państwowych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Organizatorzy Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu zaplanowali dwie tzw. trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na każdej z nich znajdzie się kilka przystanków – miejsc wartych zatrzymania i przyłączenia się do świętowania.
Na trasie Białej będzie można znaleźć scenę muzyczną z utworami polskiej historii muzycznej ostatniego stulecia, przystanek poświęcony polskim tańcom czy przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Na Białej trasie nie zabraknie też przystanku z atrakcjami dla dzieci czy specjałami kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP stworzony zostanie przystanek – Wystawa Orła Białego, a Narodowe Centrum Kultury zaplanowało Wystawę Jednego Pomnika.
Na trasie Czerwonej przygotowano specjalne prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości z 1918 roku. Paderewski, Piłsudski, Dmowski, Witos, Daszyński i Korfanty będą mieli własne przystanki na Krakowskim Przedmieściu. Każda z takich lokalizacji nawiązywała będzie pośrednio do postaci, której będzie poświęcona. Ciekawostką może być przystanek pod hotelem Bristol, w którym bywał Paderewski. W jednej z sal hotelu grane będą utwory Paderewskiego – z transmisją na specjalnym telebimie przed hotelem.

Na świętujących na Krakowskim Przedmieściu czekają również inne atrakcje. Co godzinę będzie można przyłączyć się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim. Zaplanowano również parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej czy zabytkowych powozów konnych. Nie obędzie się również bez przemarszów orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazów mody z dwudziestolecia międzywojennego.

Szczegółowy program dostępny na stronie internetowej.

Czytaj więcej

Czas

(Niedziela) 12:00

Lokalizacja

Plac Piłsudskiego i Krakowskie Przedmieście

ul. Krakowskie Przedmieście

X