fbpx

wrzesień, 2022

sob10wrzeCały dzieńSpotkanie z kulturą mniejszości narodowych i etnicznych oraz grup etnograficznych żyjących w Polsce

Szczegóły

Europejskie Dni Dziedzictwa po raz 30!
Wydarzenie z cyklu Scena Letnia w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi 10 września zapowiada się szczególnie intensywnie. W tę jedną z ostatnich letnich sobót zapraszamy na 30 edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku występuje pod hasłem „Połączeni Dziedzictwem”. Tym razem w budynku Instytutu oraz na scenie przed nim królować będzie kultura mniejszości narodowych i etnicznych oraz grup etnograficznych żyjących w Polsce.
od godziny 11.00. Na stoiskach z wyrobami i rzemiosłem ludowym będzie można zobaczyć i nabyć między innymi: krywulki, czyli tradycyjne łemkowskie ozdoby, wyroby drewniane z Kaszub i Śląska, a także malowanki zalipiańskie. Oczywiście będzie można samemu zostać „artystą ludowym” i pod okiem prawdziwych twórców wziąć udział w warsztatach i nauczyć się ukraińskiej sztuki robienia lalek motanek oraz tkania nadbużańskich pereborów.
od godz. 13.00  muzyczny mini-maraton zapraszamy
Hajda Banda / Гайда Банда, który tworzą artyści z Polski i Białorusi.
Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz istnieje i nieprzerwanie występuje od 1946 roku. W ich wykonaniu zobaczymy i usłyszymy program złożony z tradycyjnych kaszubskich piosenek, melodii, tańców i gadek.
– Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Wilamowice” zaprezentuje wyjątkową w Polsce tradycję Wilamowian.
Zespół Śpiewaczy „Rodyna” ze wsi Dubiażym przedstawi folklor Ukraińców z Podlasia.
Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”.

Jak zwykle nie zabraknie znakomitego jedzenia. Na stołach zastawionych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich będzie można spróbować potraw z kuchni tatarskiej, śląskiej, ukraińskiej i białoruskiej.

Czytaj więcej

Czas

Cały dzień (Sobota)

Lokalizacja

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

ul. Krakowskie Przedmieście 66

X