fbpx

Fotoplastikon Warszawski

Fotoplastikon Warszawski, fot. Filip Kwiatkowski

Fotoplastikon to popularne na przełomie XIX i XX wieku urządzenie, umożliwiające widzom oglądanie zmieniających się trójwymiarowych zdjęć. Warszawski Fotoplastikon jest unikalny. Stanowi jedyne w Polsce i jedno z niewielu na świecie czynnych urządzeń tego typu. Powstał na początku XX wieku i z niewielkimi przerwami działał przez całe stulecie. Podczas okupacji w latach II wojny światowej pełnił dodatkowo rolę konspiracyjnego punktu kontaktowego. Po zakończeniu wojny, kiedy ponad 80% zabudowy stolicy stało się ruiną, podsycał nadzieję na odbudowę, prezentując kolorowe zdjęcia przedwojennej Warszawy.
Po wojnie, w latach 40. i 50. cieszył się ogromną popularnością dzięki prezentacji zdjęć z Zachodu, ukazujących miasta, do których wyjazd był prawie niemożliwy. Pokazom towarzyszyła muzyka jazzowa z pierwszych, sprowadzanych prywatnymi kanałami płyt, co sprawiało, że Fotoplastikon był miejscem częstych spotkań bikiniarzy, tępionych przez władze ludowe na równi z jazzem.
Obecnie oglądając zdjęcia przedwojennej Warszawy posłuchasz ówczesnych szlagierów, odtwarzanych przez gramofon z oryginalnych, czarnych płyt.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Al. Jerozolimskie 51
fotoplastikonwarszawski.pl

Zobacz także:
Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Piotr Wierzbowski
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, fot. m.st. Warszawa
Muzeum Narodowe, fot. Joanna Wiśniewska
Stacja Muzeum, fot. Filip Kwiatkowski
X