fbpx

Jesień w Warszawie


Jesień to doskonała pora roku, by odwiedzić Warszawę. To czas, kiedy restauracje szykują specjalne menu inspirowane sezonowymi produktami. Wizyta w polskiej stolicy o tej porze roku pozwoli Ci także na poznanie bogactwa polskich tradycji. Sprawdź, co czeka na Ciebie w Warszawie tej jesieni.

Polska złota jesień

Ogród Saski, fot. Filip Kwiatkowski
Podczas pobytu w stolicy idź na spacer do Łazienek Królewskich – jednego z najpiękniejszych kompleksów parkowo-pałacowych w Europie, Ogrodu Saskiego – najstarszego publicznego parku stolicy lub krajobrazowego Parku Skaryszewskiego na warszawskiej Pradze. To czas, kiedy warszawskie parki i ulice mienią się barwami spadających liści: starego złota, miedzi, czerwieni, pomarańczy i purpury. Nie zapomnij wziąć ze sobą aparatu fotograficznego – o tej porze roku Warszawa wygląda niezwykle fotogenicznie. Najlepsze zdjęcie oznacz hashtagiem #OdkrywajWarszawe i podziel się efektem na Instagramie.

Rezydencje królewskie za darmo

Pałac na Wyspie, Łazienki Królewskie, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
Listopad to miesiąc, w którym bezpłatnie zwiedzisz trzy warszawskie rezydencje królewskie. W Pałacu na Wyspie obejrzysz obrazy z kolekcji ostatniego monarchy Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, a podczas wizyty w barokowym pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie przekonasz się, dlaczego nazywany jest on „polskim Wersalem”. Z kolei w Zamku Królewskim na Starym Mieście zobaczysz trony królewskie oraz obrazy słynnych malarzy: Rembrandta, Canaletta i Matejki. Zwiedzając rezydencje królewskie weź udział w licznych wydarzeniach towarzyszących: koncertach, pokazach filmowych i wystawach czasowych.

Niezwykła atmosfera warszawskich nekropolii

 

Cmentarz Powązkowski, fot. Filip Kwiatkowski
Na początku listopada Polacy zgodnie z tradycją przychodzą na groby swoich bliskich. Sprzątają je i ozdabiają kwiatami oraz zapalają na nich znicze, które są wyrazem pamięci o tych, którzy odeszli. Doświadcz niesamowitej atmosfery panującej na warszawskich nekropoliach odwiedzając jeden ze stołecznych cmentarzy, na przykład Stare Powązki. Trudno o drugą polską nekropolię, gdzie pochowanych byłoby tyle znanych i zasłużonych osób. Są wśród nich żołnierze powstań narodowych, działacze niepodległościowi, politycy i artyści, w tym, pisarz i laureat Nagrody Nobla Władysław Reymont, kompozytor Witold Lutosławski, reżyser Krzysztof Kieślowski, kurier z czasów II wojny światowej Jan Nowak Jeziorański oraz Irena Sendlerowa, która uratowała od zagłady 2500 żydowskich dzieci.
Szczególny nastrój panuje na cmentarzach wieczorem. Tysiące jarzących się w mroku świateł tworzy niezwykły, magiczny widok.

Poza utartymi szlakami

Ulica Francuska, Pomnik Agnieszki Osieckiej, fot. Joanna Wiśniewska
W jesienny dzień wybierz się poza utarte szlaki odwiedzając jedną z dzielnic Warszawy, na przykład położoną na praskim brzegu Saską Kępę. W XVIII wieku król August III Sas urządzał tu polowania, a dziś to jedna z ulubionych części miasta. Jej rozkwit nastąpił w latach 20. i 30. XX wieku, kiedy powstawała jej modernistyczna zabudowa. Sercem Saskiej Kępy jest ulica Francuska – pełna uroczych kawiarni i restauracji ze smakami z całego świata. Wieczorem w jednej z nich spróbuj grzanego wina z przyprawami, które rozgrzeje Cię i doda energii na dalsze poznawanie Warszawy.

Rozgrzewająca warszawska kuchnia

Zupa grzybowa, fot. stevem, Fotolia
Odwiedzając stolicę jesienią, koniecznie skosztuj rarytasów warszawskiej kuchni, które są idealne na chłodne dni: zupy grzybowej, grochówki, flaków czy sycących pierogów. Możesz też spróbować takich przysmaków kuchni polskiej jak krem z dyni, gęsina oraz czarnina. Jeśli wolisz dania wegetariańskie, wybierz smaczne naleśniki, kluski, pyzy lub kopytka. Znajdziesz je choćby w jednym z warszawskich barów mlecznych.
Na deser wybierz słynne warszawskie pączki z nadzieniem z konfitury różanej lub powideł śliwkowych. Albo spróbuj „wuzetki” – kwadratowego ciastka z ciemnego czekoladowego biszkoptu, przełożonego bitą śmietaną i polanego polewą czekoladową. To, skąd pochodzi jego nazwa, nie jest pewne, ale jedna z popularnych wersji przypisuje ją nazwie ważnej arterii Warszawy, Trasy WZ, znajdującej się przy Starówce.
Zobacz także:
Żurek, fot. Anna Włodarczyk
Zamek Królewski w Warszawie, fot. m.st. Warszawa
Koncert przed PKiN, fot. m.st. Warszawa
Lodowisko na Rynku Starego Miasta, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
X