fbpx

Muzeum Neonów

Muzeum Neonów, fot. Filip Kwiatkowski

Unikatowe na skalę europejską muzeum mieści się w Soho Factory, modnej, postindustrialnej przestrzeni, na terenie której znajdowała się fabryka amunicji „Pocisk”, a następnie zakłady produkujące kultowe skutery „Osa”.
Zobaczysz tu ponad 200 neonów, kultowe napisy i fascynujące historie – to muzeum jest obowiązkowym punktem dla każdego miłośnika sztuki ulicy. Drugie życie zyskują tutaj reklamy świetlne, które – po latach świetności w czasach komunizmu – popadły w zapomnienie. Odnowione i kolorowe, ucieszą twe oko niezwykłym designem i przywołają nutę nostalgii.
Neony w Polsce socjalistycznej spełniały inną funkcję niż w krajach kapitalistycznych. O ile na Zachodzie ich rola zawsze sprowadza się do reklamy, w PRL-u, w którym nie było wolnego rynku, pełniły funkcję informacyjną i prestiżową. W wyniku sterowanej przez władze tzw. akcji neonizacji, neony rozmieszczano w przestrzeni miejskiej według przemyślanego planu. Projektowano je dla całego ciągu ulic tak, żeby tworzyły integralną część architektury – dopasowane wzajemnie wielkością i kolorami, nie zasłaniające się wzajemnie. Polskie neony projektowali uznani graficy, plastycy i architekci.

Godziny otwarcia i ceny biletów

ul. Mińska 25
www.neonmuzeum.org

Zobacz także:
Muzeum Warszawskiej Pragi, fot. Filip Kwiatkowski
Muzeum Życia w PRL, fot. Filip Kwiatkowski
Muzeum nad Wisłą, fot. m.st. Warszawa
Muzeum Polskiej Wódki, fot. Filip Kwiatkowski
X