fbpx

Muzeum Niepodległości

Muzeum Niepodległości, fot. Filip Kwiatkowski

Mieści się w pałacyku z pierwszej połowy XVIII, zniszczonym podczas Powstania Warszawskiego. Po odbudowie, do roku 1990 był siedzibą Muzeum Lenina. Losy budynku poznasz zwiedzając ekspozycję “Historia Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów”.
Główną wystawa „Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914-1921” przedstawia okres 7 lat walk i zmagań, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę Europy. W klimat ówczesnych nastrojów wprowadzi Cię minigaleria obrazów, prezentujących XIX-wieczną walkę o niepodległość. Wśród eksponatów znajdują się liczne dokumenty, zdjęcia, plakaty jak również kolekcja odznak, broni i pamiątek wojskowych. W oddzielnych salach poznasz działające w tym okresie obozy polityczne – jeden związany z Józefem Piłsudskim, drugi – Romanem Dmowskim, a także obejrzysz dokumenty dotyczące konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku.
Na wystawie „Z Orłem Białym przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu” zobaczysz reprodukcje pieczęci królewskich, ukazujące przemiany polskiego godła na przestrzeni wieków, a także monety, medale, sztandary i biżuterię patriotyczną z ostatnich 200 lat.
Nie omieszkaj zajrzeć również na wystawy „Kresy” i „+bezkresy+”. Pierwsza obejmuje pamiątki rodzinne, fotografie oraz osobiste dokumenty mieszkańców wschodnich terenów przedwojennej Polski jak również materiały związane z najpopularniejszą audycją radiową – Wesołą Lwowską Falą. Druga poświęcona jest zbrodni katyńskiej i losom kresowiaków, zesłanych w głąb Azji.

Godziny otwarcia i ceny biletów

al. Solidarności 62
muzeum-niepodleglosci.pl

Zobacz także:
Cytadela Warszawska, fot. Filip Kwiatkowski
Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. m.st. Warszawa
Plac Krasińskich, fot. m.st. Warszawa
Zamek Królewski w Warszawie, fot. m.st. Warszawa
X