fbpx

Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk

Muzeum Ziemi, fot. Filip Kwiatkowski

Muzeum mieści się w dwóch budynkach znajdujących się po obu stronach alei Na Skarpie. Pierwszy z nich to zaprojektowany w 1779 roku Biały Pałacyk na Frascati, drugi zaś to Willa Pniewskiego – dawna loża masońska przebudowana w latach 1934-1935.
W Muzeum Ziemi znajduje się obecnie około 190 000 eksponatów. Podziwiaj więc niesamowitą, największą w Polsce kolekcję minerałów i skał. Odkryj wielką kolekcję bursztynu, a wśród nich okazy o naprawdę imponujących rozmiarach. Wejdź też do sali, w której panują kosmiczne ciemności. Tu, zawieszone w przestrzeni, podświetlane meteoryty zobrazują Ci nieskończoność wszechświata i skrywane przezeń tajemnice.
W Muzeum Ziemi nie zabrakło również skamieniałości roślinnych i zwierzęcych. Wśród zbiorów odszukaj prawie kompletny szkielet słonia leśnego. Zaskoczy cię zapewne fakt, że wykopano go na terenie Warszawy.
Jest jeszcze jedna pamiątka, którą trzeba zobaczyć w tym muzeum. Willa Pniewskiego w czasie Powstania Warszawskiego była miejscem, o które toczono ciężkie walki. Schodząc na niższą kondygnację tego budynku znajdziesz zabarwione krwią marmurowe schody – to krew poległego tu, nieznanego powstańca.

Aleja Na Skarpie 20/26, 27
mz.pan.pl

Zobacz także:
Muzeum Polskiej Wódki, fot. Filip Kwiatkowski
Muzeum Neonów, fot. Ewelina Lach
Centrum Pieniądza NBP, fot. Filip Kwiatkowski
Centrum Interpretacji Zabytku, fot. m.st. Warszawa
X