fbpx

Warszawa. Jedno miasto, dwa oblicza

Każde miasto ma miejsce, które jest jego wizytówką i punktem obowiązkowym na mapie zwiedzania. W Warszawie to Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – tutaj od wieków bije serce stolicy. Kiedy jednak przeprawisz się na drugi brzeg Wisły i spojrzysz na Starówkę z dystansu, uderzy Cię niezwykła panorama miasta – ponad czerwonymi dachami staromiejskiej zabudowy wyrastają wysokościowce. Historyczna zabudowa harmonijnie prezentuje się z nowoczesną architekturą, a miasto zaskakuje, odsłaniając swoje drugie oblicze.

Warszawa centrum, fot. Zbigniew Panów, pzstudio.pl
Widok na Stare Miasto, fot. m.st. Warszawa
Choć Warszawa jest jednym z najprężniej rozwijających się miast europejskich, o ogromnym potencjale i niezwykłej energii, to mieszkańcy często odwołują się do jej historii i bardzo umiejętnie potrafią łączyć tradycję z nowoczesnością. Zwiedzając miasto będziesz miał okazję poznać oba jego oblicza, przenikające się niemal na każdym kroku w zaskakujący i niepowtarzalny sposób.

Spacerując Traktem Królewskim, który łączy dawne rezydencje polskich władców, zejdź nad Wisłę, by zobaczyć nowoczesne bulwary rozciągające się między Multimedialnym Parkiem Fontann a Centrum Nauki Kopernik. Latem tętni tutaj życie miasta – otwierają się klubokawiarnie i bary, odbywają się potańcówki i plenerowe koncerty. Tymczasem drugi brzeg zachował naturalny charakter, co jest ewenementem na skalę europejską i zachwyca wszystkich przyjezdnych. Znajdziesz tu piaszczyste plaże, ścieżki rowerowe i doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.

Tereny zielone to niemal połowa powierzchni miasta. Jest tutaj aż 95 parków z Łazienkami Królewskimi na czele. Odbywają się tu latem słynne Koncerty Chopinowskie w niezwykłej plenerowej oprawie, natomiast w historycznych wnętrzach teatru założonego przez króla Stanisława Augusta możesz usłyszeć muzykę współczesnych kompozytorów.

Plac Zamkowy, fot. m.st. Warszawa
Koncert chopinowski w Łazienkach Królewskich, fot. m.st. Warszawa
Warszawa ma bogaty kalendarz wydarzeń muzycznych, kulturalnych i sportowych. Festiwale, koncerty gwiazd, plenerowe wystawy odbywają się przez cały rok.

Historię miasta pomogą Ci zrozumieć interaktywne muzea. Muzeum Powstania Warszawskiego dedykowane jest wydarzeniu, które ukształtowało współczesne oblicze stolicy. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które otrzymało prestiżowy tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2016, ukazuje 1000-letnią obecność Żydów w Warszawie, a jednocześnie stanowi doskonały przykład współczesnej architektury.

Połączenie tradycji i nowoczesności widoczne jest  także w architekturze miasta. Przykładem tego jest Hala Koszyki, zabytkowy obiekt handlowy z początku XX wieku, pieczołowicie odrestaurowany, który teraz mieści liczne bary i restauracje i jest ważnym punktem na mapie kulinarnej Warszawy.

Warszawa zaskoczy Cię pozytywnie pod wieloma względami, daj jej tylko szansę i już teraz zaplanuj podróż.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, fot. m.st Warszawa
Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. m.st. Warszawa
X