fbpx

Poza utartym szlakiem

Zejdź z utartych ścieżek i odkryj ukryte skarby Warszawy. Jest wśród nich najwęższy dom świata, dzwon spełniający życzenia i mamucia kość znajdująca się w kościele. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe atrakcje czekają na Ciebie w stolicy.

Przejdź się kamiennymi schodkami

Kamienne Schodki, fot. m.st. Warszawa
Spacerując po Starym Mieście, odszukaj Kamienne Schodki – jeden z najbardziej urokliwych zakątków Warszawy. W średniowieczu schodziło się w dół tej wąskiej uliczki schodami nad Wisłę. Ponad 200 lat temu drewniane stopnie wymieniono na kamienne, a uliczka uzyskała swoją obecną nazwę. Obecnie to ulubione miejsce fotografów i par młodych, które urządzają tutaj sesje ślubne.

Odkryj skarby kampusu uniwersyteckiego

Uniwersytet Warszawski, fot. m.st. Warszawa
Przejdź przez bramę Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu, by odkryć jedno z najbardziej urokliwych miejsc na mapie Warszawy. Na terenie kampusu zobaczysz m.in. Pałac Kazimierzowski będący historyczną rezydencją królewską, dawny budynek Biblioteki oraz Gmach porektorski, w którym 200 lat temu wraz z rodziną mieszkał słynny kompozytor Fryderyk Chopin. Na pewno zachwyci Cię też wszechobecna zieleń tworząca z kampusu spokojną oazę.

Obejrzyj socrealistyczne rzeźby wokół Pałacu Kultury i Nauki

Rzeźba muzy Melpomene przy Pałacu Kultury i Nauki, fot. Filip Kwiatkowski
Oto nietypowa galeria sztuki! Spacerując wokół gmachu Pałacu Kultury i Nauki odnajdziesz serię monumentalnych socrealistycznych figur. W części frontowej są to rzeźby przedstawiające: wieszcza narodowego Adama Mickiewicza oraz astronoma Mikołaja Kopernika. W niszach ustawione są klasyczne alegorie filozofii, muzyki, literatury oraz posągi robotnika z kołem zębatym, kołchoźnicy, budowlańca, górnika, czy mechanika… Gigantyczne figury są idealnym przykładem sztuki lat 50. XX wieku.

Umów się pod palmą na rondzie de Gaulle’a

Rondo gen. Charles'a de Gaulle'a, fot. Filip Kwiatkowski
Zastanawia Cię, co przy ruchliwym rondzie Charles’a de Gaulle’a robi samotna palma? W rzeczywistości to dzieło artystki Joanny Rajkowskiej, które przypomina o dawnej osadzie żydowskiej Nowa Jerozolima. Prowadziła do niego droga, przy której znajduje się Palma (obecnie nazywana Alejami Jerozolimskimi). Ze względu na swoją unikalność, Palma jest łatwym do zapamiętania drogowskazem dla turystów i miejscem spotkań.

Policz warszawskie Syrenki

Syrenka na budynku Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Tomasz Nowak
Syrenka to symbol Warszawy, bohaterka legend i wszechobecny element przestrzeni miejskiej. Na pewno z łatwością odnajdziesz jej pomniki: na Rynku Starego Miasta oraz nad Wisłą w okolicach stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Jednak, jak prędko się przekonasz, jej rzeźby oraz elementy dekoracyjne z jej wizerunkiem zobaczysz także na kamienicach, bramach, a nawet studzienkach kanalizacyjnych. Ciekawe, ile Syrenek uda Ci się odnaleźć… Więcej informacji

Spotkaj ostatniego warszawskiego latarnika

Agrykola, fot. Piotr Wierzbowski
W Warszawie odnajdziesz zabytkowe latarnie gazowe, które tworzą specyficzny, tajemniczy klimat. Najbardziej znaną warszawską ulicą oświetlaną w ten sposób jest Agrykola. Każdego dnia spotkasz tu latarnika, który za pomocą długiego kija zakończonego haczykiem wieczorem zapala, a o poranku gasi płomienie.

Odszukaj mamucią kość w kościele

Kość mamuta w kościele św. Anny w Wilanowie, fot. Filip Kwiatkowski
Wybierz się do kościoła św. Anny w Wilanowie, który ufundował ówczesny właściciel dzielnicy – książę August Adam Czartoryski. W środku zobaczysz niezwykły eksponat – kość mamuta wykopaną podczas budowy świątyni w 1770 roku. Jak myślisz, ile może mieć lat?

Obejrzyj historyczne zdjęcia Warszawy w trójwymiarze

Fotoplastikon warszawski, fot. Filip Kwiatkowski
W budynku w alejach Jerozolimskich odnajdziesz fotoplastikon – urządzenie, które umożliwia oglądanie fotografii w trójwymiarze. To najstarsze działające tego typu urządzenie w Europie. W zbiorach tego oryginalnego muzeum jest ponad 7 tysięcy fotografii. Najciekawsze z nich to zdjęcia Warszawy, na których zobaczysz, jak miasto wyglądało w różnych okresach historycznych. Więcej informacji

Odnajdź stuletnie kapliczki

Kapliczka w podwórku przy ulicy Ząbkowskiej 12, fot. Filip Kwiatkowski
Kapliczki z figurami Chrystusa, Matki Boskiej i świętych powstawały głównie w okresie II wojny światowej. Ustawiano je w podwórkach kamienic, aby mieszkańcy mogli się przy nich gromadzić w celu wspólnej modlitwy. Łącznie w Warszawie odnajdziesz ponad 400 historycznych kapliczek, w szczególności w podwórkach w Śródmieściu, na Woli i na Pradze.

Obejdź dzwon, który spełnia marzenia

Kanonia, fot. Tomasz Nowak
Udaj się na tyły katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie na placyku zwanym Kanonia odnajdziesz dzwon spełniający marzenia. Wystarczy, że obejdziesz go trzy razy i pomyślisz życzenie… Dzwon – jak głosi miejska legenda – nigdy nie zawisł w żadnym z kościołów, gdyż został źle odlany.

Przyczep kłódkę na Gnojnej Górze

Gnojna Góra, fot. Filip Kwiatkowski
Gnojna Góra to miejsce, które niegdyś omijało się szerokim łukiem. Dlaczego? Trzysta lat temu na skarpie znajdowało się wysypisko śmieci. Obecnie z tego miejsca zobaczysz urokliwą panoramę Wisły i Pragi. Tradycyjnie do balustrady tarasu widokowego zakochani przyczepiają kłódkę ze swoimi imionami – ma im to zapewnić szczęście w miłości…

Udaj się na kameralny Mariensztat

Mariensztat, fot. Drummond79, Fotolia
Mariensztat to kameralna, cicha okolica położona tuż przy Starówce. Na placu głównym działało niegdyś miejskie targowisko, a po II wojnie światowej wokół niego powstało osiedle z budynkami stylizowanymi na średniowieczne kamieniczki. Na ścianie jednej z nich, przy rynku zobaczysz unikatowy mozaikowy zegar…

Zobacz domek dla lalek

'Domek Dla Lalek' przy ulicy Hożej 70, fot. Filip Kwiatkowski
Przy ulicy Hożej 70 trafisz na niewielką kamieniczkę z długim kominem. Jego nietypowy wygląd spowodował, że okoliczni mieszkańcy nazywają go „domkiem dla lalek”. W budynku tym sto lat temu mieściła się farbiarnia chemiczna. Wraz z rozbudową miasta, domek został otoczony wysokimi kamienicami blokującymi dostęp do światła. Aby dogrzać malutki budynek, zdecydowano się na dobudowanie do niego wysokiego komina nadając mu aktualny, oryginalny wygląd.

Odkryj nastrój warszawskich cmentarzy

Cmentarz Powązkowski, fot. Tomasz Nowak
O tym, że Warszawa od zawsze była miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym, świadczą m.in. stołeczne cmentarze. Wybierz się na zabytkowe Powązki, które są najsłynniejszą nekropolią w Polsce, ponieważ spoczywają tutaj zasłużeni Polacy, w tym artyści i dowódcy wojskowi. Odwiedź także Cmentarz Żydowski – jeden z największych na świecie. Znajdziesz tu groby przywódców duchowych, działaczy politycznych i społecznych oraz twórców kultury. Swoje miejsca pochówku w Warszawie mają też wyznawcy prawosławia, ewangelicy i muzułmanie.

Zobacz ostatnie drewniane domy

Drewniany dom przy ulicy Biruty 18, fot. Filip Kwiatkowski
Gdzie w Warszawie odnaleźć ostatnie drewniane domy? Udaj się na warszawską Pragę, gdzie przy ulicy Środkowej 9 zobaczysz parterowy budynek. Jego pomalowaną na brązowo fasadę zdobią białe okienne obramienia i fantazyjne szczyty. Podobne domy odnajdziesz także przy ulicy Biruty 18 na Targówku, tuż obok bramy cmentarza żydowskiego oraz przy ulicy Kawęczyńskiej 26, w sąsiedztwie zajezdni tramwajowej.

Zobacz perłę architektury przemysłowej

Filtry, fot. Łukasz Kopeć
Filtry Warszawskie to zabytkowy kompleks budynków uznawany za perłę architektury przemysłowej XIX wieku. Jednocześnie to jedyny wciąż działający obiekt wodociągowy tego typu na świecie. Zwiedzisz go w Europejską Noc Muzeów oraz w wybrane soboty lipca i sierpnia podczas dni otwartych.

Dowiedz się, jak domki fińskie trafiły nad Wisłę

Domki fińskie, fot. Filip Kwiatkowski
Jedną z największych ciekawostek urbanistycznych Warszawy są drewniane domki fińskie. Do Polski trafiły ze Związku Radzieckiego, który otrzymał je od Finlandii w ramach odszkodowania wojennego po 1945 roku. W Warszawie stanęło ponad 400 takich budynków i choć osiedle miało być tymczasowe, do dziś ciągle istnieje 20 z nich. Zobaczysz je między ulicami Jazdów i Johna Lennona.

Odwiedź najwęższy dom świata

Dom Kereta, fot. Bartek Warzecha, © Fundacja Polskiej Sztuki

W wąskiej szczelinie między kamienicami na rogu ulic Żelaznej i Chłodnej znajduje się najwęższy budynek na świecie. To dom należący do Edgara Kereta, pisarza z Izraela. Jest tam wszystko, czego potrzeba do życia i pracy: łóżko, biurko, światło, prysznic, toaleta, a nawet kuchenka. Dom Kereta zwiedzisz podczas dni otwartych w wybrane weekendy w roku.

Zrób sobie zdjęcie z praską kapelą

Pomnik Kapeli Praskiej, fot. Tomasz Nowak
Jeden z najbardziej zaskakujących pomników obejrzysz na warszawskiej Pradze. Upamiętnia on tradycyjną kapelę podwórkową. Zespoły takie jak ten stanowiły filar warszawskiego folkloru: grały tradycyjne piosenki, chodząc od podwórka do podwórka. Stań pomiędzy postaciami muzyków i zrób sobie pamiątkowe zdjęcie.
Zobacz także:
Rynek Starego Miasta, fot. m.st. Warszawa
Bulwary wiślane, fot. Waldemar Panów, pzstudio.pl
Panorama, fot. m.st. Warszawa
Plac Zbawiciela, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
X