fbpx

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, fot. m.st. Warszawa
Niezwykłe muzeum w wyjątkowej lokalizacji. Tysiąc lat historii opowiedziane w symbolicznym miejscu w  centrum Warszawy – na terenie przedwojennej dzielnicy  zamieszkałej głównie przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto. Muzeum przywraca pamięć o ich bogatej kulturze i dziedzictwie.
Zanim zaczniesz zwiedzanie zwróć uwagę na sam budynek, który skrywa wiele symboli i znaczeń np.: główny hol „rozcina” gmach muzeum od podziemi aż po dach, symbolizując  pęknięcie,  jakie w  historii polskich Żydów spowodowała Zagłada.  Na szklanych taflach pokrywających elewacje widnieje hebrajske słowo Polin, co znaczy „Polska” lub „tu odpoczniesz”.
Potem udaj się w podróż przez wieki idąc trasą wyznaczoną przez osiem tematycznych galerii. Fascynującą historię przybliżą Ci w nich zabytkowe przedmioty, malowidła, instalacje interaktywne, rekonstrukcje makiety, projekcje wideo. Poznasz ślady pierwszego osadnictwa Żydów w średniowiecznej Polsce, przejrzysz XIII-wieczny statut królewski gwarantujący im bezpieczeństwo, wolność osobistą i swobodę wyznania, dowiesz się czym zaowocował „Złoty Wiek kultury

polskich Żydów”. W galerii Miasteczko obejrzysz jedną z głównych atrakcji muzeum – zrekonstruowane sklepienie unikalnej drewnianej synagogi z Gwoźdźca. Dalej przespacerujesz się przedwojenną żydowską ulicą, na której przenikały się dwie kultury, by następnie trafić do warszawskiego getta z czasów II wojny światowej i w końcu znaleźć się w okresie powojennym.
Nie zapomnij obejrzeć znajdującego się przed Muzeum Pomnika Bohaterów Getta, przed którym w 1970 roku w historycznym geście ukląkł kanclerz RFN Willi Brandt. Wydarzenie to uznano za symboliczne przeprosiny Niemiec za zbrodnie Holocaustu.
Nieopodal znajduje się też pomnik Jana Karskiego – emisariusza polskiego państwa podziemnego. Jesienią 1942 roku pojechał do Wielkiej Brytanii, gdzie jako naoczny świadek zdał najwyższym władzom alianckim relację o eksterminacji Żydów.

Godziny otwarcia
Ceny biletów

ul. Anielewicza 6
www.polin.pl

Zobacz także:
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, fot. Filip Kwiatkowski
Żydowski Instytut Historyczny, fot. Filip Kwiatkowski
Willa Żabińskich, fot. Artur Klimek
Ulica Ząbkowska, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
X