fbpx

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe, fot. Joanna Wiśniewska
Muzeum mieści wspaniałą kolekcję malarstwa, rzeźby i rzemiosła ze wszystkich epok, od antyku do współczesności. Arcydzieła sztuki polskiej jak i światowej, prezentowane są w galeriach tematycznych.
We wnętrzach Galerii Faras obejrzysz największą w Europie kolekcję zabytków sztuki nubijskiej z okresu od VIII do XIV wieku, a wśród nich unikatowe zbiory malarstwa ściennego. Pochodzą one z zalanej wodami chrześcijańskiej katedry w Faras w Sudanie i przedstawiają osoby boskie, dostojników i świętych.
Autentyczne XV-wieczne ołtarze z różnych rejonów Polski, gotyckie rzeźby czy obrazy do prywatnej modlitwy mieści Galeria Sztuki Średniowiecznej. Jeśli chcesz zrozumieć rolę sztuki w przeszłości to coś właśnie dla Ciebie.
W Galerii Sztuki Dawnej przeniesiesz się do epoki, kiedy malarstwo i rzeźba funkcjonowało na równi z rzemiosłem. Obok obrazów czy prac rzeźbiarskich zobaczysz tu pięknie zdobione meble, tkaniny oraz naczynia, a nawet płaszcz i insygnia koronacyjne króla Augusta III.
W Galerii Sztuki XIX wieku zachwycisz się najwybitniejszymi dziełami artystów polskich pokazanych w kontekście dzieł europejskich. Niewątpliwą atrakcją jest

„Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. To największy polski obraz, którego płótno ma blisko 40 m2 (4,26 x 9,87m).
W Galerii Wzornictwa Polskiego znajdują się meble, tkaniny oraz sprzęt gospodarstwa domowego, w tym modele popularnych niegdyś odbiorników telewizyjnych i radiowych.
Nie przegap ciekawych wystaw czasowych, które są regularnie organizowane w Muzeum.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Al. Jerozolimskie 3
www.mnw.art.pl

Zobacz także:
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, fot. Filip Kwiatkowski
Wystawa "Czekając na kolejne nadejście", Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, fot. m.st. Warszawa
Muzeum nad Wisłą, fot. m.st. Warszawa
Zamek Królewski w Warszawie, fot. m.st. Warszawa
X