Pałac Kultury i Nauki
To jeden z najwyższych i jednocześnie najbardziej rozpoznawalny budynek w Warszawie. Widać go z niemal każdego miejsca w stolicy. Skąd się wziął? Powstał w 1955 roku z inicjatywy Józefa Stalina jako „dar narodu radzieckiego dla Polaków”. Wybudowany przez rosyjskich robotników przez długi czas był uznawany za reprezentację socjalistycznej władzy i dumę Polski ludowej – to w nim odbywały się m.in. zjazdy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od samego początku w jego monumentalnych wnętrzach odbywały się liczne koncerty, wystawy, targi i pokazy.
Obecnie w pałacu działają m.in. teatry, kino, muzea, modne knajpki oraz główny Punkt Warszawskiej Informacji Turystycznej.
Wjedź koniecznie na taras widokowy na 30. piętrze budynku i zobacz przepiękną panoramę miasta z wysokości 114 metrów.
Zwróć uwagę na socrealistyczne rzeźby umieszczone w niszach fasady pałacu. Każda z nich symbolizuje inną dziedzinę nauki, sztuki, techniki lub kultury, np. młodzieńca z tomem klasyków, komsomołkę, łucznika czy mieszkankę Azji centralnej. Na wprost od głównego wejścia znajdziesz kamienną trybunę honorową, z której pierwsi sekretarze KC PZPR pozdrawiali uczestników pochodów pierwszomajowych.
pl. Defilad 1
www.pkin.pl