fbpx

Punkty widokowe

Położenie Warszawy na płaskim terenie Niziny Mazowieckiej sprawia, iż brakuje tu naturalnych punktów, z których można podziwiać miejską panoramę. Aby jednak spojrzeć na Warszawę z góry, można skorzystać ze specjalnie przygotowanych tarasów widokowych (np. 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki lub wieża Muzeum Powstania Warszawskiego) bądź też wspiąć się na jedno ze sztucznych wzniesień (np. Kopiec Czerniakowski).

Pałac Kultury i Nauki

Taras widokowy znajduje się na 30. piętrze, na wysokości 114 m, gdzie gości wwożą dwie nowoczesne windy. Można z niego podziwiać panoramę całej Warszawy, również wieczorową porą.

Plac Defilad 1

Dzwonnica kościoła św. Anny

Z dzwonnicy stojącego tuż przy Placu Zamkowym kościoła rozpościera się jeden z najładniejszych widoków na Starówkę oraz prawobrzeżną część Warszawy.
Do punktu widokowego prowadzi 150 kamiennych schodków.

ulica Krakowskie Przedmieście 68

Gnojna Góra

Od średniowiecza do drugiej połowy XVIII wieku było tutaj wysypisko śmieci. Obecnie na szczycie usypanej przez stulecia góry znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na Wisłę i prawobrzeżną część miasta.

Stare Miasto, ulica Brzozowa

BUW – ogród na dachu

Z jednego z najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie można podziwiać panoramę Warszawy, most Świętokrzyski i Wisłę. Znakomite miejsce dla fotografów.

ulica Dobra 56/66

Wieża w Muzeum Powstania Warszawskiego

Nad gmachem Muzeum góruje 32-metrowa wieża, na ścianie której widnieje symbol Polski Walczącej. Można stąd zobaczyć rozległą panoramę Śródmieścia i bliskiej Woli. Na wieżę wwozi zwiedzających panoramiczna winda.

ulica Grzybowska 79

Muzeum Warszawy

Wejdź po zabytkowych schodach na piąte, ostatnie piętro jednej z kamienic, będących siedzibą Muzeum Warszawy. Podziwiaj malowniczą panoramę Starówki i otoczony kolorowymi kamienicami Rynek Starego Miasta, po którym spacerują grupy turystów.

Rynek Starego Miasta 28-42

Kopiec Powstania Warszawskiego

Sztuczne wzniesienie (120 m) usypane po wojnie z gruzów zniszczonej Warszawy. Na jego szczycie znajduje się pomnik Polski Walczącej, do którego można dotrzeć po 400 stopniach. W czasie kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego (1944 r.) na szczycie Kopca płonie ogień na pamiątkę dramatycznego zrywu mieszkańców Warszawy przeciwko hitlerowskim okupantom.

ulica Bartycka

Fabryka Norblina

Fabryka Norblina to jedno z dziedzictw dawnej przemysłowej Woli. Gdy pospacerujesz już po zrewitalizowanym obiekcie i skorzystasz z jego atrakcji, wejdź na taras widokowy, z którego rozlega się wspaniały widok na dawną fabrykę oraz wieżowce centrum Warszawy.

ulica Żelazna 51/53

Centrum Nauki Kopernik – ogród na dachu

Otwarty od maja do października dach Centrum Nauki Kopernik to trochę inna planeta. Spaceruj rozgrzanymi przez słońce alejkami i podziwiaj kilkadziesiąt posadzonych tu ciepłolubnych gatunków roślin. Sięgnij też wzrokiem dalej i zachwyć się zielonym wiślanym brzegiem stworzonym przez naturę.

ulica Wybrzeże Kościuszkowskie 20

Górka Szczęśliwicka

Górka utworzona z gruzów zniszczonej w czasie II wojny światowej Warszawy jest najwyższym punktem na mapie stolicy. Wejdź na jej szczyt lub skorzystaj z wyciągu sztucznego stoku narciarskiego, a Twoim oczom ukaże się wspaniała panorama centrum miasta.

Widok z tarasu na budynku Forest, fot. Filip Kwiatkowski

Forest

Aby podziwiać wspaniałą panoramę Starych Powązek na tle wieżowców Warszawy, koniecznie wybierz się na dach budynku Forest, wzniesiony w miejscu dawnej fabryki koronek. Taras jest otwarty codziennie od marca do końca października w godzinach 6-21. Najpiękniejsze widoki rozpościerają się pod koniec października, gdy drzewa na Starych Powązkach przybierają kolor żółty i złoty.

ulica Burakowska 14

Most Gdański

Malowniczy, dwupoziomowy Most Gdański sam w sobie jest wielką atrakcją. Gdy jednak staniesz na jego praskim końcu i spojrzysz w kierunku Wisły, Twoim oczom ukaże się cudowny obraz namalowany prze naturę i człowieka. Na jego pierwszym planie znajduje się Wisła i bulwary, a w tle Starówka i drapacze chmur.

Most Siekierkowski

Most oddalony jest od centrum miasta, więc najlepiej wybierz się tam rowerem. Ze ścieżki rowerowej znajdującej się po północnej stronie mostu rozpościera się widok jak z pocztówki – lekko zakręcająca Wisła tworzy iluzję, że centrum Warszawy wyrasta wprost z nurtu rzeki.

Zobacz także:
Panorama Warszawy, fot. Zbigniew Panów, pzstudio.pl
Ulica Ząbkowska, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
Bulwary wiślane, fot. m.st. Warszawa
Rynek Starego Miasta, Muzeum Warszawy, fot. Filip Kwiatkowski
X