Rejsy po Wiśle
Czy wiesz, że w przeszłości to właśnie Wisła była główną arterią komunikacyjną i transportową? Drewnianymi łodziami przewożono towary i piasek na drugą stronę miasta, transportowano zboże aż do Gdańska. Dzisiaj to już historia, za to możesz popłynąć w rejs i obejrzeć miasto z perspektywy rzeki, posłuchać o dawnych tradycjach albo zwyczajnie się zrelaksować. W sezonie letnim możliwości jest sporo. Od tradycyjnych płaskodennych łodzi, przez zabytkowy statek mieszczący kilkadziesiąt osób na pokładzie, po komfortowe katamarany i gondole. Jeśli szukasz mocniejszych wrażeń, wynajmij motorówkę lub jacht. Chętni mogą też skorzystać z mobilnych wypożyczalni kajaków. Jednostki cumują w wielu miejscach, głównie po lewej stronie Wisły. W większości przypadków możesz zarezerwować i opłacić wycieczkę online.
Kameralnym katamaranem, gondolą czy statkiem wycieczkowym
Codziennie spod pływającej barki „Kurier” (El Chapo) przycumowanej przy Bulwarze Karskiego u stóp Starówki i Zamku Królewskiego popłyniesz w rejs widokowy jednym z kameralnych statków „Po Wiśle”. Godziny rejsów sprawdzisz na stronie. W ciągu godzinnej wycieczki obejrzysz m.in. panoramę Starego i Nowego Miasta, Centrum Nauki Kopernik, wejście do Portu Czerniakowskiego, czy unikalną stację wodociągów Grubą Kaśkę. A przy okazji podelektujesz się słońcem, napijesz herbaty, kawy albo skosztujesz soczystych polskich jabłek – i to wszystko w cenie. W trakcie rejsów wieczornych zachwycisz się zachodem słońca, kolorowo podświetlonymi mostami i słynnym PGE Narodowym. Może w ten sposób rozpoczniesz wieczorną zabawę?
W wakacyjne niedziele możesz również popłynąć w rejs charakterystyczną, przeszkloną iBarką z dwoma pokładami i słonecznym tarasem, na którym odbywały się już nawet koncerty na żywo. Kilkunastoosobowy katamaran cumuje w Porcie Czerniakowskim, przy Cyplu Czerniakowskim albo Przystani Nowa Fala (przy Centrum Nauki Kopernik).
Z przystani po prawej stronie Wisły, w pobliżu mostu Śląsko-Dąbrowskiego, popłyniesz w romantyczny rejs komfortową, zadaszoną gondolą z floty Aquatica. Rozsiądź się na wygodnej kanapie i obejrzyj, jak prezentują się z tej perspektywy wiślane bulwary, warszawska Starówka czy okazałe Centrum Nauki Kopernik. Klimatu wyprawie dodają zwiewne firany. Jeśli chcesz zjeść na pokładzie posiłek lub umilić sobie czas drinkiem, zgłoś to w trakcie rezerwacji łodzi.
Jeśli chcesz poczuć ducha historii, wybierz się na wycieczkę przepiękną repliką najstarszej jednostki mazurskiej białej floty – XIX-wiecznego parowca Loewentin z 1892 roku. Na czterech pokładach zmieści się do 80 osób. Podczas półtoragodzinnego rejsu posłuchasz ciekawostek o Warszawie, zamówisz piwo czy przekąski z grilla. W jeszcze bardziej komfortowych warunkach posilisz się w jednej z dwóch ekskluzywnych kajut wykończonych naturalnym drewnem. Statek kursuje w weekendy. Rejs zaczyna się i kończy przy „Barce Warszawskiej” na Bulwarze Jana Karskiego u stóp Zamku Królewskiego. Trasę ustala każdorazowo kapitan (standardowo prowadzi ona między mostami Gdańskim i Łazienkowskim).
Te i inne statki możesz też wynająć rezerwując grupowy rejs z kolacją na pokładzie. Sam wybierzesz miejsce rozpoczęcia i zakończenia rejsu oraz ustalisz trasę.
Jeśli chcesz poczuć się jak kapitan, a brak Ci stosownych uprawnień, wynajmij mniejszą jednostkę: katamaran RT5, mieszczący 10 osób lub patostatek GAMMA – pięcioosobową łódź. Obie cumują przy barce WIR przy Bulwarze Pattona. Na obu znajdziesz stoliki – przynieś własny prowiant i urządź piknik na rzece. Echosonda pomoże Ci Omijać mielizny. Na wszelki wypadek otrzymasz dwa zbiorniki paliwa, a także wiosło i bosak oraz kotwicę. Przyjdź 10 minut przed czasem, żeby zapoznać się z obsługą łodzi i echosondy oraz zasadami poruszania się po szlaku. A później wyrusz w pełną emocji przygodę.
Tradycyjną wiślaną łodzią
Z niemalże dowolnego miejsca na warszawskim odcinku rzeki zabierze Cię w rejs Taxi Wisła.
Zadzwoń i umów się na konkretną godzinę, aby przekonać się na własnej skórze jakimi łodziami przewożono w przeszłości mieszkańców, towary, zwierzęta czy piasek na drugi brzeg rzeki. 12-metrowa jednostka typu byk o nazwie „Olęder” – tak nazywano średniowiecznych osadników z Niderlandów – posiada zadaszenie przed słońcem i deszczem oraz duży otwarty pokład, na którym poleniuchujesz w trakcie rejsu. Sam też zdecydujesz, na którym z przystanków wysiąść. A może chcesz przeprawić się przez rzekę? To też jest możliwe. Dla rannych ptaszków przewidziano nawet możliwość rejsu w górę rzeki i zjedzenie (własnego) śniadania o wschodzie słońca.
Tak zwaną szkutą, stabilną płaskodenną łodzią zaprojektowaną w nawiązaniu do tradycyjnych wiślanych jednostek, popłyniesz w półtoragodzinny rejs z przystani Nowa Fala lub z Cypla Czerniakowskiego. 3-metrowa szerokość łodzi pozwala na wstawienie stołów – rezerwując łódź zdecyduj czy chcesz zamówić u organizatora brunch lub kolację. W trakcie rejsów wieczornych (w górę rzeki) czeka na Ciebie butelka Prosecco i niezapomniany widok warszawskiego skyline’u na tle zachodzącego słońca.
Na godzinną wycieczkę tradycyjną wiślaną łodzią typu galar wybierzesz się z przystani w pobliżu pomnika Syrenki i stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Wzorowana na osiemnastowiecznych galarach drewniana łódź ma pokład podzielony na dwie części – zamkniętą i otwartą, a dzięki płaskodennej konstrukcji umożliwia żeglugę przy najniższych stanach wody i bezpośrednie dopłynięcie do plaż i wysp. Po drodze m.in. obejrzysz Stare Miasto, zatrzymasz się na wiślanej wysepce, a przy dobrej pogodzie nawet rozstawisz ze sternikiem tradycyjny żagiel. Posłuchasz też opowieści o Wiśle i Warszawie, a w cenie rejsu otrzymasz wodę.
Z adrenaliną
Czy wiesz, że wystarczy żebyś miał dowód lub paszport aby popłynąć w rejs motołódką – łodzią z polietylenu z 13-konnym silnikiem, przeznaczoną do rekreacji i ratownictwa? Jeśli wcześniej tego nie robiłeś, zapoznaj się z zasadami poruszania się na wodzie – dowiesz się z nich m.in. komu musisz ustąpić pierwszeństwa, co zrobić jeśli osiądziesz na mieliźnie i w jakiej pozycji ma być dźwignia blokady silnika przy zmianie biegu. Jeśli chcesz rozwinąć maksymalną prędkość, ogranicz liczbę pasażerów do 3 osób. Rezerwując łódkę na godziny weź pod uwagę, że w dół rzeki pomkniesz 3 razy szybciej niż pod prąd. Łódkę odbierzesz w pobliżu przystani promu Słonka na Bulwarze Flotylli Wiślanej na 511 km.
Grupowy rejs motorówką możesz zamówić z przystani Nowa Fala przy Bulwarze Pattona (w pobliżu Centrum Nauki Kopernik) lub na Cyplu Czerniakowskim przy barze Miami Wars. Na pokładzie zmieści się, oprócz sternika zapewnianego przez organizatora, do 9 osób, a sam rejs potrwa 1 lub 2 godziny. Niezapomnianym widokiem warszawskiego skyline’u zachwycisz się decydując się na jeden z rejsów wieczornych, podczas których jest serwowane wino, a główną atrakcją jest widok zachodzącego słońca. Jeśli masz ochotę, możesz wybrać się w 1,5 godzinny rejs w górę rzeki z brunchem lub kolacją serwowaną na pokładzie, a na specjalne życzenie również popłynąć dalej nawet na Zalew Zegrzyński.
Rozrywka rodem z Nowej Zelandii, gdzie została skonstruowana pierwsza łódź z napędem odrzutowym. Podczas 15-minutowej przejażdżki superszybką 11-osobową, 380-cio konną, płaskodenną motorówką Jet Go poczujesz się jak w kolejce górskiej. Pojazd przy prędkości blisko 80 km/h obraca się wokół własnej osi (w poziomie oczywiście:)) i wykonuje dynamiczne skręty, warto więc zabrać ze sobą ręcznik. Startuje z przystani WIR niedaleko Mostu Poniatowskiego, po wcześniejszej rezerwacji przez minimum 3 pasażerów. Z portu „SUM” przy ul. Wał Miedzeszyński 297 w górę rzeki popłyniesz 12-osobową łodzią z napędem śmigłowym AIRBOAT – jedną z najszybszych jednostek na Wiśle. W ciągu 20- minutowego rejsu nietypową konstrukcją poczujesz się jakbyś leciał, a nie płynął.
Rzadko spotykaną jednostkę można też wyczarterować ze sternikiem na wyłączność. Rezerwacje wymagają 2 dniowego wyprzedzenia.
Dla aktywnych
Prawie każdy słyszał o Omedze – najpopularniejszym polskim jachcie żaglowym skonstruowanym w okupowanej Warszawie w 1942 roku. Używany do szkolenia żeglarskiego żołnierzy Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego służył do transportu towarów i żołnierzy przez Wisłę. Po wojnie był dalej wykorzystywany w celach szkoleniowych, uczestniczył w wielodniowych rejsach i spływach, nadal jest bardzo popularną klasą regatową.
Możesz go wyczarterować na wyłączność ze sternikiem. Przystań znajdziesz w okolicy pomnika Syrenki przy bulwarach.
Jedyne czego potrzebujesz to pełnoletności, bądź zaświadczenia od prawnego opiekuna. Kajakiem dotrzesz do miejsc niedostępnych dla innych, zwiedzisz kanały, port ze starymi pochylniami, śluzami, dopłyniesz do wysp i różnych rzecznych zakamarków prawego brzegu Wisły. Wybierz interesującą Cię trasę: 1,5-2 godzinną dla totalnych amatorów, czy rodziców z dziećmi albo całodniową dla wprawionych kajakarzy szukających wyzwania, dojedź na miejsce startu, odbierz 1 lub 2-osobowy kajak i ruszaj w drogę.
Jeśli lubisz malownicze widoki wyrusz w dół rzeki. Zaraz za miastem rzeka niemal wpływa do Kampinoskiego Parku Narodowego i płynie dalej przez wiele mniejszych rezerwatów przyrody. Liczne wyspy to prawdziwy raj dla ptaków, które zakładają tu swoje gniazda lub migrując znajdują bezpieczną przystań. Możesz też popłynąć na południe – pod prąd. Czysta woda i rozlane szeroko koryto rzeki w okolicach Otwocka przyciągają wielu amatorów biwakowania. Szczególnie ciekawym dorzeczem w okolicy Warszawy jest Świder z silnym nurtem, licznymi wąskimi meandrami i powalonymi konarami drzew.
Kajaki na te i wiele innych tras zamówisz na stronach: kajakwstolicy.pl oraz nakajak.com.
Statkiem Warszawskich Linii Turystycznych do Serocka
Jeśli lubisz długie, leniwe wyprawy wybierz się na całodzienny rejs do Serocka. Statek „Zefir” kursuje w weekendy i zabiera na pokład ponad 100 pasażerów, z których każdy ma zagwarantowane zadaszone miejsce siedzące z dostępem do stolika. W trakcie rejsu nasycisz oczy widokiem przyrody, zobaczysz również ruiny starego mostu z 1897 roku, wysadzonego przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. Na pokładzie statku możesz zakupić potrawy z grilla i napoje. Po dotarciu na miejsce poczujesz się jak na Mazurach – malownicze Jezioro Zegrzyńskie, nad którym położony jest Serock, w sezonie pełne jest motorówek, żaglówek i kajaków. W ciągu 2-godzinnej przerwy możesz poopalać się na miejscowej plaży, pospacerować wzdłuż brzegu lub zwiedzić urokliwe miasteczko, nawet w szczycie sezonu emanujące spokojem. Statek wypływa z przystani na Żeraniu u początku kanału o godzinie 9.00 i wraca na miejsce o godzinie 18.00.