fbpx

Rejsy po Wiśle

Czy wiesz, że w przeszłości to właśnie Wisła była główną arterią komunikacyjną i transportową? Drewnianymi łodziami przewożono towary i piasek dla miasta, transportowano zboże aż do Gdańska. Dzisiaj to już historia. Możesz jednak skorzystać z rejsów pasażerskich i obejrzeć miasto z perspektywy rzeki, posłuchać o dawnych tradycjach lub się zrelaksować. W sezonie letnim możliwości jest wiele. Od tradycyjnych płaskodennych łodzi, przez zabytkowy statek mieszczący kilkadziesiąt osób na pokładzie, po komfortowe katamarany i gondole. Jeśli szukasz mocniejszych wrażeń, wynajmij motorówkę lub jacht. Chętni mogą skorzystać z mobilnych wypożyczalni kajaków. Jednostki cumują w wielu miejscach, głównie po lewej stronie Wisły. W większości przypadków możesz zarezerwować i opłacić wycieczkę online.

Bezpłatnym promem

Prom Słonka, fot. Tomasz Bidziński

Zapomnij o wielkomiejskim zgiełku i skorzystaj z darmowych promów kursujących między brzegami Wisły. Ominiesz w ten sposób warszawskie mosty, a w trakcie krótkiej przejażdżki poczujesz przyjemny chłód i zakosztujesz wakacyjnej atmosfery. Na pokład możesz wziąć również rower.

  • „Wilga” – zabierze Cię z okolic Multimedialnego Parku Fontann na plażę Rusałkę, skąd roztacza się najładniejsza panorama na warszawskie Stare Miasto. W sąsiedztwie znajdziesz sezonowy bar, a w pobliżu również warszawskie ZOO.
  • „Pliszka”- cumuje w sąsiedztwie mostu Poniatowskiego. Dotrzesz nią na najpopularniejszą z warszawskich plaż – Poniatówkę. Po drodze obejrzysz konstrukcję PGE Narodowego.
  • „Słonka” startująca z pomostu przy wejściu do Portu Czerniakowskiego dopływa do zacisznej plaży w sąsiedztwie Saskiej Kępy. Możesz tam odetchnąć od zgiełku a później wyruszyć na zwiedzanie tej wyjątkowej dzielnicy Warszawy.

Z tych promów możesz korzystać od maja do września jeśli tylko pozwala na to poziom wody w Wiśle. Kursują tam i z powrotem, w wakacyjne miesiące codziennie, a poza nimi w weekendy i święta. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziesz na https://www.wtp.waw.pl/warszawskie-linie-turystyczne/promy-przez-wisle/.
Na zainteresowanych wycieczką poza centrum Warszawy czekają darmowe przeprawy przez Wisłę na północnym i południowych krańcach miasta, działające od maja do sierpnia:

  • „Dudek” – prom kursujący między przystanią w Lesie Młocińskim, a Nowodworami osiedlu w dzielnicy Białołęka. Na jej terenie znajduje się kościół św. Jakuba – najstarszy oryginalny gotycki zabytek w obecnych granicach miasta oraz ….najwyższy słup energetyczny w Polsce, którego wysokość wynosi 127 metrów.
  • „Inna Bajka” – łódź odpływająca w weekendy z największej warszawskiej plaży położonej na osiedlu Zawady w dzielnicy Wilanów. Dociera ona na Plażę Romantyczną w dzielnicy Wawer, doskonałe miejsce na rekreację wyróżnione Nagrodą Architektoniczną Prezydenta Warszawy.

Kameralnym katamaranem, gondolą czy statkiem wycieczkowym

Rejsy 'Po Wiśle', fot. Po Wiśle Sp. z o.o.

Codziennie z barki „Wynurzenie” przycumowanej przy bulwarze gen. G. S. Pattona na wysokości Planetarium Centrum Nauki Kopernik, popłyniesz w rejs widokowy jednym z kameralnych statków „Po Wiśle”. Godziny rejsów sprawdzisz na stronie. W ciągu godzinnej wycieczki obejrzysz m.in. panoramę Starego i Nowego Miasta, wejście do Portu Czerniakowskiego, czy unikalną stację wodociągów Grubą Kaśkę. A przy okazji podelektujesz się słońcem, napijesz herbaty, kawy albo skosztujesz soczystych polskich jabłek – i to wszystko w cenie. W trakcie rejsów wieczornych zachwycisz się zachodem słońca, kolorowo podświetlonymi mostami i słynnym stadionem PGE Narodowym. Może w ten sposób rozpoczniesz wieczorną zabawę?

Miami Wars, iBarka, fot. Łukasz Kopeć

W wakacyjne niedziele możesz również popłynąć w rejs charakterystyczną, przeszkloną InfoBarką z dwoma pokładami i słonecznym tarasem, na którym odbywały się już nawet koncerty na żywo. Kilkunastoosobowy katamaran cumuje przy przystani Nowa Fala na wysokości Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą.

Rejsy 'Aquatica', fot. Łukasz Kopeć

,Z przystani po prawej stronie Wisły, w pobliżu mostu Śląsko-Dąbrowskiego, popłyniesz w romantyczny rejs komfortową, zadaszoną tradycyjną, drewnianą​ gondolą z floty Aquatica. Rozsiądź się na wygodnej kanapie i obejrzyj, jak prezentują się z tej perspektywy wiślane bulwary, warszawska Starówka czy okazałe Centrum Nauki Kopernik. Klimatu wyprawie dodają zwiewne firany. Jeśli chcesz zjeść na pokładzie posiłek lub umilić sobie czas drinkiem, zgłoś to w trakcie rezerwacji łodzi.

Loewentin, fot. Łukasz Kopeć

Jeśli chcesz poczuć ducha historii, wybierz się na wycieczkę przepiękną repliką najstarszej jednostki białej floty – zrekomstruowanego XIX-wiecznego parowca Loewentin z 1892 roku. Na czterech pokładach zmieści się do 80 osób. Podczas półtoragodzinnego rejsu posłuchasz ciekawostek o Warszawie, zamówisz drinka czy przekąski z grilla. W bardziej komfortowych warunkach posilisz się w jednej z dwóch ekskluzywnych kajut wykończonych naturalnym drewnem. Statek kursuje w wybrane weekendy. Rejs zaczyna się i kończy przy „Barce Warszawskiej” na bulwarze Jana Karskiego u stóp Zamku Królewskiego. Trasę ustala każdorazowo kapitan (standardowo prowadzi ona między mostami Gdańskim i Łazienkowskim).

Te i inne statki możesz też wynająć rezerwując grupowy rejs z kolacją na pokładzie. Sam wybierzesz miejsce rozpoczęcia i zakończenia rejsu oraz ustalisz trasę.

WIR, fot. Łukasz Kopeć

Jeśli chcesz poczuć się jak kapitan, a brak Ci stosownych uprawnień, wynajmij mniejszą jednostkę: łódź motorową RT5, mieszczącą 10 osób lub  pięcioosobową łódź GAMMA. Obie cumują przy barce WIR przy bulwarze Bohdana Grzymały-Siedleckiego. Na obu znajdziesz stoliki – przynieś własny prowiant i urządź piknik na rzece. Echosonda pomoże Ci omijać mielizny. Na wszelki wypadek otrzymasz dwa zbiorniki paliwa, a także wiosło i bosak oraz kotwicę. Przyjdź 10 minut przed czasem, żeby zapoznać się z obsługą łodzi i echosondy oraz zasadami poruszania się po szlaku. A później wyrusz w pełną emocji przygodę.

Tradycyjną wiślaną łodzią

Taxi Wisła, fot. Łukasz Kopeć

Z niemalże dowolnego miejsca na warszawskim odcinku rzeki zabierze Cię w rejs Taxi Wisła.
Zadzwoń i umów się na konkretną godzinę, aby przekonać się na własnej skórze jakimi łodziami przewożono w przeszłości mieszkańców, towary, zwierzęta czy piasek wzdłuż rzeki. 12-metrowa jednostka typu byk o nazwie „Olęder” – tak nazywano średniowiecznych osadników z Niderlandów – posiada zadaszenie przed słońcem i deszczem oraz duży otwarty pokład, na którym poleniuchujesz w trakcie rejsu. Sam też zdecydujesz, na którym z przystanków wysiąść. A może chcesz przeprawić się przez rzekę? To też jest możliwe. Dla rannych ptaszków przewidziano nawet możliwość rejsu w górę rzeki i zjedzenie (własnego) śniadania o wschodzie słońca na jednej z dzikich nadwiślańskich plaż

Miami Wars, fot. Łukasz Kopeć

Tak zwaną szkutą, stabilną płaskodenną łodzią zaprojektowaną na wzór tradycyjnych wiślanych jednostek, popłyniesz w półtoragodzinny rejs z przystani Nowa Fala lub z Cypla Czerniakowskiego i Portu Czrniakowskiego. 3-metrowa szerokość łodzi pozwala na wstawienie stołów – rezerwując łódź zdecyduj czy chcesz zamówić u organizatora brunch lub kolację. W trakcie rejsów wieczornych (w górę rzeki) czeka na Ciebie niezapomniany widok warszawskiego skyline’u na tle zachodzącego słońca.

Rejsy po Wiśle 'Basonia', fot. Łukasz Kopeć

Na godzinną wycieczkę tradycyjną wiślaną statkiem typu galar wybierzesz się z pływającej przystani w pobliżu pomnika Syrenki i stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Wzorowana na osiemnastowiecznych galarach drewniana łódź ma pokład podzielony na dwie części – zamkniętą i otwartą, a dzięki płaskodennej konstrukcji umożliwia żeglugę przy najniższych stanach wody i bezpośrednie dopłynięcie do plaż i wysp. Po drodze m.in. obejrzysz Stare Miasto, zatrzymasz się na wiślanej wysepce, a przy dobrej pogodzie nawet rozstawisz ze sternikiem żagiel rozprzowy, tradycyjny dla warszawskiego odcinka Wisły. Posłuchasz też opowieści o Wiśle i Warszawie, a w cenie rejsu otrzymasz wodę.

Z adrenaliną

Motołódki, fot. Łukasz Kopeć

Czy wiesz, że wystarczy żebyś miał dowód lub paszport aby popłynąć w rejs motołódką – łodzią z polietylenu z 13-konnym silnikiem, przeznaczoną do rekreacji i ratownictwa? Jeśli wcześniej tego nie robiłeś, zapoznaj się z zasadami poruszania się na wodzie – dowiesz się z nich m.in. komu musisz ustąpić pierwszeństwa, co zrobić jeśli osiądziesz na mieliźnie i w jakiej pozycji ma być dźwignia blokady silnika przy zmianie biegu. Rezerwując łódkę na godziny weź pod uwagę, że w dół rzeki pomkniesz 3 razy szybciej niż pod prąd. Łódkę odbierzesz w pobliżu przystani promu Słonka na Bulwarze Flotylli Wiślanej na 511 km Wisły (przy Płycie Desantu)

Miami Wars, fot. Łukasz Kopeć

Grupowy rejs motorówką możesz zamówić z przystani Nowa Fala przy Bulwarze Pattona (w pobliżu Centrum Nauki Kopernik) lub na Cyplu Czerniakowskim przy klubokawiarni Miami Wars. Na pokładzie zmieści się, oprócz sternika zapewnianego przez organizatora, do 9 osób, a sam rejs potrwa 1 lub 2 godziny. Niezapomnianym widokiem warszawskiej panoramy zachwycisz się decydując się na jeden z rejsów wieczornych, podczas których główną atrakcją jest widok zachodzącego słońca. Jeśli masz ochotę, możesz wybrać się w 1,5 godzinny rejs w górę rzeki z brunchem lub kolacją serwowaną na pokładzie, a na specjalne życzenie również popłynąć dalej w kierunku mostu Anny Jagiellonki lub nawet na Zalew Zegrzyński.

Dla aktywnych

Prawie każdy słyszał o Omedze – najpopularniejszym polskim jachcie żaglowym skonstruowanym w okupowanej Warszawie w 1942 roku. Używany do szkolenia żeglarskiego żołnierzy Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego służył do transportu towarów i żołnierzy przez Wisłę. Po wojnie był dalej wykorzystywany w celach szkoleniowych, uczestniczył w wielodniowych rejsach i spływach, nadal jest bardzo popularną klasą regatową. Możesz go wyczarterować na wyłączność ze sternikiem. 

Kajakiem po Wiśle, fot. m.st. Warszawa

Jedyne czego potrzebujesz to pełnoletności, bądź zaświadczenia od prawnego opiekuna. Kajakiem dotrzesz do miejsc niedostępnych dla innych, zwiedzisz kanały, port ze starymi pochylniami, śluzami, dopłyniesz do wysp i różnych rzecznych zakamarków prawego brzegu Wisły*. Wybierz interesującą Cię trasę: 1,5-2 godzinną dla totalnych amatorów, czy rodziców z dziećmi albo całodniową dla wprawionych kajakarzy szukających wyzwania, dojedź na miejsce startu, odbierz 1 lub 2-osobowy kajak i ruszaj w drogę.
Jeśli lubisz malownicze widoki wyrusz w dół rzeki. Zaraz za miastem rzeka niemal wpływa do Kampinoskiego Parku Narodowego i płynie dalej przez wiele mniejszych rezerwatów przyrody. Liczne wyspy to prawdziwy raj dla ptaków, które zakładają tu swoje gniazda lub migrując znajdują bezpieczną przystań. Możesz też popłynąć na południe – pod prąd. Czysta woda i rozlane szeroko koryto rzeki w okolicach Otwocka przyciągają wielu amatorów biwakowania.

Szczególnie ciekawym dorzeczem w okolicy Warszawy jest Świder z silnym nurtem, licznymi wąskimi meandrami i powalonymi konarami drzew.
Kajaki na te i wiele innych tras zamówisz na stronach: kajakwstolicy.pl oraz nakajak.com.

* pamiętaj, że są miejsce objęte zakazem cumowania ze względu bezpieczeństwa oraz w celach ochrony naturalnych siedlisk gniazdujących ptaków. Do takich miejsc należy część dzikich plaż oraz rezerwaty Wyspy Zawadowskie, Ławice Kiełpińskie, a także obszar chroniony Natura 2000 na warszawskim odcinku Wisły.

 

Statkiem Warszawskich Linii Turystycznych do Serocka

Statek do Serocka, fot. ZTM

Jeśli lubisz długie, leniwe wyprawy wybierz się na całodzienny rejs do Serocka. Statek „Zefir” kursuje w weekendy i zabiera na pokład ponad 100 pasażerów, z których każdy ma zagwarantowane zadaszone miejsce siedzące z dostępem do stolika. W trakcie rejsu nasycisz oczy widokiem przyrody, zobaczysz również ruiny starego mostu z 1897 roku, wysadzonego przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. Na pokładzie statku możesz zakupić potrawy z grilla i napoje. Po dotarciu na miejsce poczujesz się jak na Mazurach – malownicze Jezioro Zegrzyńskie, nad którym położony jest Serock, w sezonie pełne jest motorówek, żaglówek i kajaków. W ciągu 2-godzinnej przerwy możesz poopalać się na miejscowej plaży, pospacerować wzdłuż brzegu lub zwiedzić urokliwe miasteczko, nawet w szczycie sezonu emanujące spokojem. Statek wypływa z przystani na Żeraniu u początku kanału o godzinie 9.00 i wraca na miejsce o godzinie 18.00.

Zobacz także:
Panorama Warszawy, fot. Zbigniew Panów, pzstudio.pl
Bulwary wiślane, fot. m.st. Warszawa
Pomnik syrenki warszawskiej, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
Bulwary Wiślane, fot. m.st. Warszawa
X