fbpx

Śladami socrealistycznej Warszawy

W stylu socrealistycznym po II wojnie światowej w Polsce budowano pomniki, gmachy instytucji publicznych, a nawet całe kwartały ulic. W Warszawie przykładami tego stylu są: Pałac Kultury i Nauki oraz zabudowa osiedli mieszkaniowych: Muranowa i MDM-u. Chcesz poczuć klimat dawnych lat? Odwiedź Muzeum Neonów i Muzeum życia w PRL lub wybierz się na wycieczkę po mieście klasycznymi pojazdami z czasów komunizmu.

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki, fot. Piotr Wierzbowski

Pałac Kultury i Nauki, wzniesiony w latach 50., jest jednym z najwyższych budynków w Polsce (237 metrów) i współczesną ikoną miasta. Spacerując wokół Pałacu, odnajdziesz charakterystyczne dla tego okresu monumentalne figury przedstawiające chłopów, robotników i naukowców. W Pałacu działają: teatry, kino, muzea. Koniecznie wjedź na taras widokowy na XXX piętrze i zobacz panoramę Warszawy, w tym spektakularne drapacze chmur i oba brzegi Wisły. Więcej informacji

pl. Defilad 1

Socrealistyczne osiedla: Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM) i Muranów

Plac Konstytucji, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
MDM i Muranów to klasyczne przykłady architektury socrealistycznej. Oba osiedla zbudowano w latach 50. XX wieku. MDM obejmuje rejon placu Konstytucji, ulicy Marszałkowskiej i ulicy Waryńskiego. Na elewacjach budynków, podobnie jak w przypadku Pałacu Kultury i Nauki, zobaczysz płaskorzeźby przedstawiające kobiety z dziećmi czy robotników.
Muranów powstał na gruzowisku getta. Projekt obejmował budowę mieszkań, szkół, żłobków, przedszkoli i kin. Zwróć uwagę na charakterystyczne monumentalne bramy, które można zauważyć już na początku ulicy gen. Władysława Andersa.

Muzeum życia w PRL

Muzeum życia w PRL, fot. Filip Kwiatkowski

Przygotuj się na prawdziwą podróż w czasie! W tym niezwykłym muzeum zobaczysz pamiątki z epoki socjalizmu: typowe mieszkanie, a w nim kuchnię, łazienkę, kącik dziecięcy czy sportowy; sklep z legendarnymi pustymi półkami, saturator i biuro partyjnego Komitetu Centralnego. Jest również ekspozycja o legendarnym związku zawodowym „Solidarność”.
Na koniec zwiedzania skosztuj słynnej Oranżadki Grochowskiej i zagraj w planszówki z epoki.

ul. Piękna 28/34
mzprl.pl

Muzeum Neonów

Muzeum Neonów, fot. m.st. Warszawa
W poprzemysłowym kompleksie Soho Factory mieści się unikatowe na skalę europejską muzeum z reklamami świetlnymi, które projektowali w latach 60. i 70. polscy plastycy. W muzeum zobaczysz kilkadziesiąt neonów, które niegdyś zdobiły sklepy, domy handlowe i kawiarnie w całej Polsce. Obejrzyj także zdjęcia z ich oryginalnych lokalizacji oraz poznaj proces ich tworzenia. Więcej informacji

ul. Mińska 25

Wycieczki pojazdami z czasów komunizmu

Warsaw Self Drive Tour, fot. Filip Kwiatkowski
Wybierz się na przejażdżkę klasycznymi pojazdami z czasu komunizmu, które przed laty jeździły po ulicach polskich miast. Wsiądź do kultowego jelcza – autobusu zwanego z powodu swojego kształtu ogórkiem lub minibusu Nysa 522, wypożycz fiata 126p (tzw. malucha) i wybierz się na wycieczkę po mieście.
Zobacz także:
Ulica Ząbkowska, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
Noc Muzeów, fot. Ewelina Lach
Muzeum Polskiej Wódki, fot. Filip Kwiatkowski
Centrum Pieniądza NBP, fot. Filip Kwiatkowski
X