fbpx

Trakt Królewski

Warszawa od wieków była siedzibą polskich władców. Poznaj Warszawę z czasów ich panowania, odwiedzając eleganckie pałace i ogrody, a w szczególności imponujące rezydencje na Trakcie Królewskim: Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Pałac w Wilanowie.

Zamek Królewski

Zamek Królewski, fot. Zbigniew Panów pzstudio.pl

W odbudowanym po II wojnie światowej Zamku Królewskim, siedzibie polskich władców od XVI wieku, zobaczysz cenne eksponaty, m.in. insygnia i trony królewskie czy obrazy słynnych malarzy, m.in. Rembrandta, Canaletta i Matejki. Nad placem Zamkowym góruje kolumna upamiętniająca króla Zygmunta III Wazę, która jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie oraz pierwszą kolumną osoby świeckiej wzniesioną w nowożytnej Europie. Skieruj się w stronę Wisły, by odpocząć w dwupoziomowych ogrodach zamkowych z elementami sztuki ogrodowej z różnych epok. Więcej informacji

pl. Zamkowy 4

Pałac i Ogród Krasińskich

Ogród Krasińskich, fot. m.st. Warszawa

Pałac Krasińskich to najznamienitsza barokowa rezydencja arystokracji. Została wzniesiona pod koniec XVII wieku, a otaczający ją ogród jest miejscem spacerów. Znajdziesz tam piękne alejki i kwieciste klomby, fontannę, miejsca do odpoczynku czy gry w szachy. Zwróć uwagę na odrestaurowaną barokową bramę wejściową od strony ulicy Bohaterów Getta.

pl. Krasińskich 5

Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki, fot. Piotr Wierzbowski

Oto największy z warszawskich pałaców. Wzniesiony w XVII wieku, pełnił różne funkcje: od miejsca zgromadzeń publicznych, balów i widowisk teatralnych po siedzibę władz państwowych. Na początku XIX wieku gościł tu Napoleon Bonaparte, a także ośmioletni Fryderyk Chopin, który w pałacu dał swój pierwszy koncert. Obecnie gmach jest siedzibą prezydenta Polski. Wejścia do pałacu „strzegą” pomnik księcia Józefa Poniatowskiego oraz cztery kamienne lwy.

ul. Krakowskie Przedmieście 48/50

Plac Piłsudskiego i Ogród Saski

Ogród Saski, fot. Filip Kwiatkowski

Rozległy plac był dziedzińcem pałacu Saskiego – wzniesionej w XVIII wieku rezydencji królów Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. Jedynie fragment środkowej części przetrwał II wojnę światową. W tym miejscu żołnierze pełnią wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tuż za nim znajduje się Ogród Saski – pierwszy publiczny ogród miejski w Polsce. Zwróć uwagę na piękne, barokowe rzeźby, XIX-wieczny zegar słoneczny oraz fontannę, która powstała w związku z budową w mieście pierwszej sieci wodociągowej.

Pałac Kazimierzowski

Pałac Kazimierzowski, fot. Wanda Hansen

Pałac Kazimierzowski znajduje się na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Położony malowniczo na skraju skarpy wiślanej budynek pełnił początkowo rolę królewskiej willi na przedmieściu. Rezydowali tu m.in. królowie: Jan Kazimierz, Jan III Sobieski z żoną Marią Kazimierą i królowie z dynastii saskiej. Natomiast król Stanisław August Poniatowski przekształcił posiadłość na uczelnię dla szlacheckiej młodzieży i nadał jej nazwę Szkoły Rycerskiej. W latach 1817-1831 w gmachu funkcjonowało Liceum Warszawskie, do którego uczęszczał Fryderyk Chopin.

ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Zamek Ujazdowski

Zamek Ujazdowski, fot. Filip Kwiatkowski

Budowę Zamku Ujazdowskiego rozpoczął w XVII wieku król Zygmunt III Waza i uczynił z niego swoją letnią rezydencję. Obecnie to miejsce spotkań koneserów sztuki. Mieści się tu Centrum Sztuki Współczesnej. Obejrzyj w nim wystawy twórców z Polski i z zagranicy i weź udział w wydarzeniach teatralnych, muzycznych i literackich.

ul. Jazdów 2

Muzeum Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna

W parku w Łazienkach znajdziesz oranżerię, amfiteatr i ogród chiński. Warto zwiedzić klasycystyczny Pałac na Wyspie, w którym znajdują się obrazy z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Więcej informacji
Jeśli w Warszawie jesteś latem, weź udział w słynnych niedzielnych Koncertach Chopinowskich pod pomnikiem Fryderyka Chopina.

ul. Agrykola 1

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, fot. Filip Kwiatkowski

Barokowa perełka Warszawy, nazywana „polskim Wersalem”, to letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego i jego ukochanej żony Marysieńki. Pałac to przede wszystkim atrakcyjne muzeum wnętrz z XVII, XVIII i XIX w. z Galerią Portretu Polskiego. Ogrody pałacowe to idealne miejsca dla spacerowiczów, biegaczy i rodzin. Odwiedzając wilanowski park zimą, dzięki fantazyjnym iluminacjom, poczujesz się jak na królewskim dworze. Więcej informacji

ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16

Zobacz także:
Plac Zamkowy, fot. m.st. Warszawa, PZ Studio Zbigniew Panów
Panorama Warszawy, fot. Zbigniew Panów, pzstudio.pl
Taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki, fot. Piotr Wierzbowski
Ulica Ząbkowska, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
X