fbpx

Warszawa dla dzieci

Przekonaj się, że Warszawa to turystyczny raj dla rodzin z dziećmi. To nie tylko tradycyjne muzea, w których często znajdziecie dodatkowe atrakcje przygotowane z myślą o najmłodszych, ale także miejsca stworzone specjalnie dla dzieci. Koniecznie odwiedźcie fascynujące Centrum Nauki Kopernik lub jedno z interaktywnych muzeów – przekonacie się, że edukacja i zabawa mogą iść w parze! Nie tylko małym chłopcom spodobają się ogromne lokomotywy czy pojazdy wojskowe w Stacji Muzeum i Muzeum Wojska Polskiego. A Ci, których ciągle rozpiera energia, świetnie odnajdą się w parkach trampolin, na licznych warszawskich placach zabaw czy szalejąc na Zimowym Narodowym.

Centrum Nauki Kopernik, fot. m.st. Warszawa

Centrum Nauki Kopernik

Odkryj tajemnice natury eksperymentując w Centrum Nauki Kopernik. Baw się i doświadczaj. Zobacz, jak zbudowane jest ludzkie ciało, spojrzyj na świat oczami psa czy ryby, połóż się na łóżku fakira albo sprawdź swoją temperaturę w kamerze termowizyjnej. A na koniec obejrzyj spektakl teatralny w wykonaniu robotów.

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, fot. Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Muzeum Domków Lalek, Gier, itp.

Czy wiesz jakimi lalkami bawiła się Twoja babcia? O jakim domku dla nich marzyła? Dowiesz się tego w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek prezentującym ponad setkę miniaturowych konstrukcji z różnych krajów i epok. Wśród eksponatów zobaczysz też m.in. szkoły, aptekę, stragany, salon sukni ślubnych, a nawet lalkową rekonstrukcję mszy świętej.

Centrum Pieniądza NBP, fot. Filip Kwiatkowski

Centrum Pieniądza NBP

Świat finansów nie musi być nudny! Czy wiesz jak ciężka jest sztabka złota? Albo czym płacili nasi pradziadowie? Jak wygląda wnętrze samochodu do przewozu pieniędzy, bankomatu albo bankowy sejf? Czy potrafisz odróżnić fałszywy banknot? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w multimedialnym Centrum Pieniądza NBP.

Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. m.st. Warszawa

Muzeum Powstania Warszawskiego

Pluszowe misie, lalki szmacianki z powstańczymi opaskami na rękach, konie na biegunach, modele samolotów z czasów II wojny światowej. W Sali Małego Powstańca Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczniesz swoją przygodę z historią. Napiszesz i opieczętujesz własnoręcznie list w kąciku harcerskiej poczty polowej, obejrzysz kukiełki z powstańczego teatrzyku lalkowego, a jeśli jeszcze nie znasz, to nauczysz się wyliczanki “Wpadła bomba do piwnicy…”

Stacja Muzeum, fot. Filip Kwiatkowski

Stacja Muzeum

Ogromne pociągi: pasażerskie, wojskowe, lokomotywy sprzed wieku opalane węglem. Odwiedź Stację Muzeum mieszczącą się na dawnym dworcu PKP Warszawa Główna i zajrzyj do środka wybranych wagonów. Wśród atrakcji jest m.in. autentyczny wagon artyleryjski z czasów II wojny światowej i salonka prezydenta Bieruta. W budynku Muzeum zobaczysz unikalne mundury, modele i makiety kolejowe, starodawne telefony, skasowane bilety sprzed ponad wieku i wiele, wiele innych skarbów.

Muzeum Dla Dzieci, fot. Muzeum Dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Muzeum dla Dzieci

Ciekawi cię jak wyglądałoby Twoje życie gdybyś mieszkał na drugim końcu świata? W Muzeum dla Dzieci pobawisz się przebierając w stroje noszone w innych krajach, nikt Ci nie zabroni dotykać eksponatów, a może nawet wykonasz któryś z nich samemu. Dowiesz się tu też m.in. jak dawniej produkowano książki, a jak robi się to teraz, obejrzysz gazety z Chin, nauczysz się robić origami, opowiadać bajki czy tworzyć własne historie.

Muzeum Ewolucji, fot. Filip Kwiatkowski

Muzeum Ewolucji

Jak wyglądał Tarbozaur – krewniak słynnego T. Rexa? Kim była Lucy? Gdzie zaczęło się życie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznasz w Muzeum Ewolucji. Oprócz szkieletów ogromnych gadów wdzięcznie pozujących do selfie obejrzysz tu też najstarszą znaną żabę, stado płazoryb sprzed kilkuset milionów lat oraz liczne szczątki prymitywnych ssaków i gadów.

Muzeum Geologiczne, fot. Filip Kwiatkowski

Muzeum Geologiczne

Dyzio, wierna kopia potężnego jaszczura żyjącego 200 milionów lat temu w polskich górach oraz szkielet ogromnego mamuta czekają na Ciebie w Muzeum Geologicznym. Prezentowane są tu również czaszki naszych prehistorycznych przodków oraz niezliczone minerały, kryształy i skamieniałości. A to wszystko w pięknych wnętrzach gmachu z początku XX wieku.

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, fot. Ryszard Podkowa

Muzeum Wojska Polskiego

Podobają Ci się pojazdy wojskowe? Prawdziwe armaty, samoloty, czołgi i inne wojskowe pojazdy czekają na Ciebie w plenerowych parkach Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. W budynku Muzeum Wojska Polskiego zobaczysz m.in.: prawdziwe zbroje, husarskie skrzydła, szable, miecze, a także karabiny z XIX i XX wieku i wiele, wiele innych wojskowych akcesoriów.

Fotoplastikon Warszawski, fot. Filip Kwiatkowski

Fotoplastikon Warszawski

Czy wiesz że kiedy babcia czy dziadek chcieli obejrzeć zdjęcia z dalekich krajów nie mogli skorzystać z Internetu? Co robili? Chodzili do Fotoplastikonu. Obejrzyj na działającym od ponad wieku urządzeniu trójwymiarowe fotografie sprzed lat, słuchając starych szlagierów, odtwarzanych z rzadko dziś spotykanych gramofonowych płyt.

Dzień Dziecka w Muzem Historii Żydów Polskich POLIN, fot. m.st. Warszawa

U króla Maciusia

Pobaw się „U króla Maciusia”. W sali zabaw urządzonej w Muzeum POLIN porysujesz, pomuzykujesz i pograsz w planszówki, odkrywając świat żydowskiej tradycji. Czekają tu na Ciebie setki książek, polskie i zagraniczne filmy o przyjaźni, piankowe klocki, interaktywny dywan i… „dziuple” w ścianach.

Grób Nieznanego Żołnierza, fot. Piotr Wierzbowski

Zmiana warty

Prawdziwi żołnierze miarowo maszerują po placu… to uroczysta zmiana warty. Chcesz ją zobaczyć? Przyjdź w niedzielę w samo południe pod Grób Nieznanego Żołnierza. Znajduje się on pod arkadami zburzonego Pałacu Saskiego. Został wybudowany aby uczcić bezimiennych bohaterów poległych w walce o wolność Polski.

Pomnik Syrenki na Rynku Starego Miasta, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna

Syrenka warszawska

Policz syrenki, które napotkasz podczas zwiedzania Warszawy. Zobaczysz je m.in. na elewacjach, latarniach i szyldach. Czy wiesz, że ta na wpół ludzka postać jest herbem Warszawy już od czasów średniowiecza? Na przestrzeni wieków jej wizerunek zmieniał się od postaci z ludzką głową, skrzydłami i wężowatym ogonem przypominającej smoka aż po dzisiejszą piękna kobietę z rybim ogonem.

Widok z wieży kościoła św. Anny, fot. m.st. Warszawa

Punkty widokowe

Podoba Ci się Warszawa, ale chciałbyś zobaczyć ją z góry? Taras na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki jest tym czego szukasz. Możesz też wejść na dzwonnicę kościoła św. Anny czy Gnojną Górę na Starym Mieście. Piękne widoki zobaczysz również z ogrodu na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, z Górki Szczęśliwickiej, wieży w Muzeum Powstania Warszawskiego czy Kopca Powstania Warszawskiego.

PGE Narodowy i Veturillo, fot. m.st. Warszawa

PGE Narodowy

Poczuj się jak gwiazda futbolu zwiedzając słynny PGE Narodowy – największy stadion sportowy w Polsce, na którym grał m.in. Cristiano Ronaldo. Przejdź się korytarzami prowadzącymi do szatni polskiej reprezentacji, zajrzyj do spa, z którego zawodnicy korzystają po meczu, usiądź na ławce rezerwowych, a na koniec wejdź na płytę stadionu. Stadion w pełnej okazałości obejrzysz z punktu widokowego na górnej trybunie.

Multimedialny Park Fontann, fot. m.st. Warszawa

Multimedialny Park Fontann

Zażyj ochłody w Multimedialnym Parku Fontann, poskacz w pluskowisku, a w weekend wieczorem obejrzyj magiczny pokaz światła, dźwięku i wody. Pokazy odbywają się od maja do września o 20.30, 21.00 lub 21.30. Zimą zamiast wody tańczą strumienie światła – w weekendy główna fontanna zmienia się w wielokolorową animowaną rzeźbę.

Wisła, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna

Wisła

Przepraw się jednym z bezpłatnych, sezonowych promów na drugą, „dziką” stronę Wisły lub popłyń w krótki rejs statkiem, łodzią lub motorówką. Zrelaksujesz się i zobaczysz jak Warszawa wygląda z perspektywy rzeki.

Plaża Żoliborz, fot. m.st. Warszawa

Plaże nad Wisłą

Pobaw się w piasku na jednej z prawdziwych miejskich plaż nad Wisłą. Pograsz tu w badmintona czy piłkę, a jeśli zmęczy Cię upał ukryjesz się w cieniu pobliskich drzew. Tuż obok najpopularniejszej z plaż – Poniatówki jest edukacyjny plac zabaw, a w sąsiedztwie Rusałki park linowy.

Bulwary Wiślane, fot. m.st. Warszawa

Bulwary nad Wisłą

Szukasz dobrego miejsca do zabawy w upalny dzień? Wybierz się na Bulwary nad Wisłą. Spodoba Ci się tutejszy plac zabaw z fontannami i rzeźbami wodnych zwierząt: krokodyla, delfinów, rekinów i wieloryba. Poskaczesz na trampolinach, pobiegasz wśród wielkich pni drzew, zejdziesz schodami do samej rzeki albo wejdziesz na mostek z widokiem na drugą stronę Wisły. Na koniec zrób sobie zdjęcie z Syrenką.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, fot. m.st. Warszawa

Warszawskie zoo

Poznaj egzotycznych mieszkańców warszawskiego zoo i dowiedz się więcej o ich zwyczajach. Przyjrzyj się karmieniu fok i hipopotamów, zajrzyj do sympatycznych żyraf i popatrz na dokazujące szympansy. Wybierz się też do terrarium i rekinarium, zobacz niezwykle upierzone ptaki oraz tropikalne ryby.

Farma, fot. Be Ta Artworks, Fotolia

Folwark Bródno

Przenieś się na wieś nie opuszczając Warszawy. W Folwarku Bródno spotkasz krówkę Basię, kozy Matyldę, Klementynę i Tycię, kury, gęsi, kaczki, króliczki i wiele innych gospodarskich zwierząt. Niektóre z nich będziesz mógł pogłaskać czy nawet nakarmić. W części botanicznej zobaczysz jak rosną znane Ci ze sklepów warzywa, a na plenerowej wystawie maszyny rolnicze.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, fot. m.st. Warszawa

Ogród Botaniczny UW

Zachwyć się pięknem natury w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W zależności od pory roku zobacz jak pięknie kwitną różne rodzaje kwiatów: magnolii, róż, fuksji czy dalii. Możesz tu także uciec przed upałem lub zgiełkiem miasta – odpoczniesz na którejś z ławek pod jednym z majestatycznych, wiekowych drzew.

Park linowy, fot. Pio3, Fotolia

Parki linowe

Wiszące mosty, nadrzewne trasy pełne przeszkód, zjazdy tyrolskie i… skok Tarzana. To tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na Ciebie w warszawskich parkach linowych. Wybierz trasę dostosowaną do swoich umiejętności i sprawdź czy sprostasz wyzwaniu. Odwiedzając Park Linowy Warszawa, położony tuż nad Wisłą, nacieszysz oczy pięknym widokiem miasta.

Park Trampolin Hangar 646, fot. Hangar646

Parki trampolin

Skaczcie do góry jak kangury! W warszawskich parkach trampolin (jak Hangar 646 czy Stacja Grawitacja) zapomnisz o działaniu grawitacji. Powzbijasz się do góry na klasycznych trampolinach, potrenujesz lądowanie na kaskaderskiej poduszce albo poćwiczysz na urządzeniach do ćwiczeń gimnastycznych. Baw się, póki sił Ci starczy, o twoje bezpieczeństwo zadbają profesjonalni instruktorzy.

Plac zabaw na Placu Wilsona, fot. m.st. Warszawa

Place zabaw

Znudziło Cię zwiedzanie? Poszalej na jednym z placów zabaw. Huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki, karuzele i wiele, wiele więcej. Tu ogranicza cię już tylko wyobraźnia i zasoby energii. Najbardziej lubiane place zabaw w mieście znajdują się m.in. przy Placu Wilsona i Rondzie Radosława. Sprawdź, czy przypadną Ci do gustu.

Sala zabaw, fot. Brian Jackson, Fotolia

Sale zabaw

W warszawskich salach zabaw czekają na Ciebie małpie gaje, zjeżdżalnie, tory przeszkód, labirynty, trampoliny i wiele innych atrakcji. Znajdziesz je w centrach handlowych i nie tylko. Niektóre z nich organizują również zajęcia muzyczne, plastyczne, pokazy teatralne oraz programy edukacyjne.

Smart Kids Planet, fot. Łukasz Kopeć

Smart Kids Planet

Przeżyj niezapomniane przygody w Smart Kids Planet, mieszczącym się w Fabryce Norblina. Bawiąc się potrenujesz swoją wyobraźnię, poeksperymentujesz i wiele nauczysz. W 9 tematycznych strefach pobawisz się z innymi dziećmi w kurierów dostarczających paczki, wcielisz w rolę kasjerki lub klienta sklepu spożywczego. Możesz też popracować na placu budowy czy pograć w piłkę na murawie z przeszkodami do dryblingu i ruchomym bramkarzem. I wiele, wiele więcej.

Dom Zagadek, fot. Dom Zagadek

Pokoje zagadek

Zagadki? Gry? Aktywna zabawa? Jeśli to jest to, co lubisz, to poczujesz się w nich jak ryba w wodzie. Odwiedź je z mamą, tatą lub paczką przyjaciół i wybierz jeden z pokojów dla dzieci, np. w Domu Zagadek. Każde z pomieszczeń to inna przygoda, wyzwanie i inna tajemnica do odkrycia. Wydostaniecie się z niego jeśli współdziałając w ciągu 60 minut rozwiążecie specjalnie przygotowane zagadki. Będziecie musieli wykazać się sprytem, spostrzegawczością i wyobraźnią. Za to ile radości czeka na Was po osiągnięciu celu.

Muzeum Świat Iluzji, fot. Łukasz Kopeć

Świat Iluzji

Chcesz przewyższyć rozmiarami swoją mamę? Albo sprawić, że będziesz maleńki lub zobaczyć siebie samego w tysiącu kopii? Odwiedź Świat Iluzji i przekonaj się jak niesamowitym złudzeniom ulegają nasze zmysły. Czeka Cię tu spora dawka radości oraz nie mniejsza porcja wiedzy o zjawiskach optycznych, którym ulegamy.

Manufaktura Cukierków, fot. Tomasz Nowak

Manufaktura Cukierków

Zobacz jak powstają najprawdziwsze kolorowe cukierki albo ukręć lizaka według własnego pomysłu. Oczywiście zabierzesz go ze sobą. A wszystko to w Manufakturze Cukierków. Wszystkie słodkości są wytwarzane starodawnym sposobem aż w 80 smakach i dziesiątkach różnych kształtów, jak uśmiechnięte buźki, owoce czy postaci z bajek.

Królewski Ogród Światła, fot. m.st. Warszawa

Królewski Ogród Światła

Doskwiera Ci zimowa szaruga? Wybierz się do Królewskiego Ogrodu Światła. Setki tysięcy kolorowych światełek zaczarują Twój świat. Pospaceruj wśród świetlnych kwiatów i krzewów i zobacz jak pięknie mienią się kolorami w rytm muzyki. W soboty, niedziele lub dni świąteczne przeniesiesz się na dwór króla Jana III Sobieskiego dzięki odbywającym się wtedy trójwymiarowym pokazom światła, obrazu i dźwięku wyświetlanym na fasadzie pałacu.

Lodowisko na Rynku Starego Miasta, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna

Lodowiska

Czas na łyżwy! Rozgrzej się zimą na jednym z darmowych lodowisk. Najpopularniejsze otwierane są na Rynku Starego Miasta i przy Pałacu Kultury i Nauki. Łyżwy wypożyczysz na miejscu.

Górka Szczęśliwicka, fot. m.st. Warszawa

Górka Szczęśliwicka

Narty w lecie? Czemu nie. Poszusuj po całorocznym stoku Górki Szczęśliwickiej albo zjedź w parze z rodzicem kolejką grawitacyjną. W sezonie zimowym działają tu dwa wyciągi narciarskie, funkcjonuje wypożyczalnia nart i desek snowboardowych, w lecie można zjeżdżać na pontonach.

Iluminacje świąteczne, fot. Łukasz Kopeć

Świąteczne iluminacje

Zobacz Warszawę rozświetloną świąteczną iluminacją pełną kolorowych dekoracji i bajkowych figur. Zwiedzanie rozpocznij na Placu Zamkowym, na którym stoi ogromna choinka. Przespaceruj się Traktem Królewskim, aby odkryć bajkowe instalacje.

Zobacz także:
Kanonia, fot. Tomasz Nowak
Rynek Starego Miasta, fot. m.st. Warszawa
Zamek Królewski w Warszawie, fot. m.st. Warszawa
Plac Zamkowy, fot. Filip Kwiatkowski
X