fbpx

Warszawa w 2 dni

W dwa dni zobaczysz wiele z najważniejszych zabytków i atrakcji stolicy. Pierwszego dnia odwiedź interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego i przespaceruj się historycznym Traktem Królewskim; drugi dzień przeznacz na piękne Łazienki i inspirujące Muzeum POLIN.

 

1. dzień:

Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Piotr Wierzbowski

Muzeum Powstania Warszawskiego – 2h

ul. Grzybowska 79

Wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętnia wydarzenie, które zmieniło oblicze stolicy – Powstanie Warszawskie 1944 roku. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej.

Posłuchaj opowieści powstańców, zobacz, jak się czuli przemieszczający się  kanałami żołnierze i obejrzyj z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”. Koniecznie zwróć też uwagę na powstańcze murale autorstwa znanych polskich artystów na „Murze Sztuki”. Więcej informacji

Krakowskie Przedmieście, fot. Zbigniew Panów pzstudio.pl

Trakt Królewski – 1,5h

Oto najbardziej reprezentacyjna trasa miasta, łącząca dawne rezydencje królewskie. Rozpoczyna się przy Placu Zamkowym i biegnie przez Krakowskie Przedmieście do Łazienek Królewskich i dalej aż do Wilanowa. Po drodze zobaczysz wiele zabytkowych kościołów, parków i pałacyków.

Wzdłuż ulic Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat usytuowane są m.in. Pałac Prezydencki, zabytkowy kampus Uniwersytetu Warszawskiego, piękne kościoły i kamienice. Dalej ciągną się eleganckie i zielone Aleje Ujazdowskie, przy których zobaczysz budynki ambasad i ministerstw. Historyczną trasę kończy pałac w Wilanowie. Zimą trakt rozbłyska światełkami Wielkiej Iluminacji

Plac Zamkowy, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna

Stare Miasto i Zamek Królewski – 3h

Warszawska Starówka to prawdziwa perła stolicy! Zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Nic dziwnego, że została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Na Rynku Starego Miasta spotkasz warszawską Syrenkę – oficjalny symbol miasta. Zobacz barbakan, dzwon na ulicy Kanonia i przespaceruj się wzdłuż murów, koniecznie zwiedź też Zamek Królewski. W dawnej siedzibie polskich władców oprócz apartamentów zobaczysz obrazy słynnego Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem.
Więcej informacji

Widok na Warszawę, fot. m.st. Warszawa_ PZ Studio Zbigniew Panów

Warszawska Wisła

Takiej rzeki nie znajdziesz w innych europejskich stolicach! Z pełnymi życia bulwarami sąsiaduje tu naturalny, pełen dzikich ptaków brzeg. Latem po lewej stronie Wisły kuszą modne bary i kluby, knajpki i imprezy plenerowe. Uwielbiają je zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Warto też wybrać się na jedną z miejskich plaż czy na rejs po Wiśle.

Bulwary wiślane to świetne miejsce na spacer lub wycieczkę rowerową. Punkt widokowy, kawiarenki i bary, rzucające cień pergole, latarnie w kształcie żagli, mini-plaża i trampoliny… W bulwarach zakochają się i dorośli, i najmłodsi! Promenada dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi.
Więcej informacji

2. dzień:

Łazienki Królewskie, Pałac na Wodzie, fot. m.st. Warszawa

Muzeum Łazienki Królewskie – 2 h

ul. Agrykoli 1

Ten przepiękny, rozległy ogród to ulubione miejsce warszawiaków na długie spacery. W jego sercu ukryta jest letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. W Łazienkach znajdują się oranżerie, amfiteatr, a nawet ogród chiński. Warto zwiedzić klasycystyczny pałac Na Wyspie, którego wnętrza zachwycają pięknym wystrojem i skrywają galerię obrazów. Atrakcją ogrodu są też wiewiórki i pawie. Więcej informacji

Ogród znany jest również z Koncertów Chopinowskich, które od 14 maja do 24 września odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 12.00 i 16.00. Przyjdź pod pomnik Chopina, usiądź na trawie i ciesz się muzyką.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, fot. m.st. Warszawa

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – 3h

ul. Anielewicza 6

To fascynujące miejsce, które przywraca pamięć o bogatej, tysiącletniej historii dwóch narodów: polskiego i żydowskiego. Interaktywna wystawa zabierze cię w podróż przez wieki, na przykład na uliczki przedwojennego żydowskiego miasteczka, gdzie przenikały się dwie kultury. Sam budynek muzeum zachwyca architekturą i jest prawdziwą wizytówką nowoczesnej Warszawy. Więcej informacji

Pałac Kultury i Nauki, fot. Jacek Kadaj_Fotolia

Pałac Kultury i Nauki – 1h

pl. Defilad 1

To jeden z najwyższych i najbardziej rozpoznawalnych budynków w Warszawie. Widać go z niemal każdego miejsca w stolicy. Skąd się wziął? Był to dar narodu radzieckiego dla Polaków.

Zwiedzając go, wjedź koniecznie na taras widokowy na 30. piętrze i zobacz przepiękną panoramę miasta z wysokości 114 metrów. W pałacu działają też teatry, kino, muzea, modne knajpki oraz główny Punkt Informacji Turystycznej.
Więcej informacji

Zobacz także:
Plac Zamkowy, fot. Filip Kwiatkowski
Bulwary wiślane, fot. m.st. Warszawa
Ulica Ząbkowska, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, fot. Łukasz Kopeć
X