fbpx

Warszawa w 3 dni

W trzy dni nie tylko zobaczysz najważniejsze zabytki Warszawy, ale też poczujesz atmosferę miasta. Poznasz królewskie historie, usłyszysz o heroicznej walce Polaków podczas II wojny światowej i zobaczysz ślady kultury żydowskiej. Na koniec wybierz się na warszawską Pragę, uchodzącą za najbardziej autentyczną część miasta.


1. dzień:

Łazienki Królewskie, Ogród Chiński, fot. m.st. Warszawa

Muzeum Łazienki Królewskie – 2 h

ul. Agrykoli 1

Ten przepiękny, rozległy ogród to ulubione miejsce warszawiaków na długie spacery. W jego sercu ukryta jest letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. W Łazienkach znajdują się oranżerie, amfiteatr, a nawet ogród chiński. Warto zwiedzić klasycystyczny Pałac na Wyspie, którego wnętrza zachwycają pięknym wystrojem i skrywają galerię obrazów. Atrakcją ogrodu są też wiewiórki i pawie. Więcej informacji

Ogród znany jest również z Koncertów Chopinowskich, które od 14 maja do 24 września odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 12.00 i 16.00. Przyjdź pod pomnik Chopina, usiądź na trawie i ciesz się muzyką.

Krakowskie Przedmieście, fot. Zbigniew Panów pzstudio.pl

Trakt Królewski – 1,5h

Oto najbardziej reprezentacyjna trasa miasta, łącząca dawne rezydencje królewskie. Rozpoczyna się przy Placu Zamkowym i biegnie przez Krakowskie Przedmieście do Łazienek Królewskich i dalej aż do Wilanowa. Po drodze zobaczysz wiele zabytkowych kościołów, parków i pałacyków.

Wzdłuż ulic Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat usytuowane są m.in. Pałac Prezydencki, zabytkowy kampus Uniwersytetu Warszawskiego, piękne kościoły i kamienice. Dalej ciągną się eleganckie i zielone Aleje Ujazdowskie, przy których zobaczysz budynki ambasad i ministerstw. Historyczną trasę kończy pałac w Wilanowie. Zimą trakt rozbłyska światełkami Wielkiej Iluminacji

Rynek Starego Miasta, fot. m.st. Warszawa

Stare Miasto i Zamek Królewski – 3h

Warszawska Starówka to prawdziwa perła stolicy! Zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Nic dziwnego, że została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Na Rynku Starego Miasta spotkasz warszawską Syrenkę – oficjalny symbol miasta. Zobacz barbakan, dzwon na ulicy Kanonia i przespaceruj się wzdłuż murów, koniecznie zwiedź też Zamek Królewski. W dawnej siedzibie polskich władców oprócz apartamentów zobaczysz obrazy słynnego Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem.
Więcej informacji

2. dzień:

Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. m.st. Warszawa

Muzeum Powstania Warszawskiego – 2h

ul. Grzybowska 79

Wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętnia wydarzenie, które zmieniło oblicze stolicy – Powstanie Warszawskie 1944 roku. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej.

Posłuchaj opowieści powstańców, zobacz, jak się czuli przemieszczający się  kanałami żołnierze i obejrzyj z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”. Koniecznie zwróć też uwagę na powstańcze murale autorstwa znanych polskich artystów na „Murze Sztuki”.
Więcej informacji

Ulica Ząbkowska, fot. Warszawska Organizaca Turystyczna

Praga – 2h

Dzielnica, która przetrwała II wojnę światową, uchodzi dziś za najbardziej autentyczną i klimatyczną część miasta. To jedno z ulubionych miejsc młodych, kreatywnych warszawiaków. Znajdziesz tu ciekawą architekturę łącząca industrialne zabytki z nowoczesnością, a także modne knajpki, galerie sztuki oraz warte uwagi Muzeum Warszawskiej Pragi.
Więcej informacji

Muzeum Narodowe, Jan Matejko, Bitwa pod Grunwaldem, 1878, fot. Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe – 3h

Al. Jerozolimskie 3

Muzeum mieści wspaniałą kolekcję ponad 830 tysięcy eksponatów ze wszystkich epok, od antyku do współczesności. Znajdziesz tu dzieła sztuki polskiej i światowej, w tym takie perełki jak „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego czy gigantyczna „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Obejrzyj unikatowe rzeźby w Galerii Sztuki Średniowiecznej oraz największą w Europie kolekcję zabytków kultury i sztuki nubijskiej. Nie przegap też wystaw czasowych. Więcej informacji

Bulwary wiślane, fot. Ewelina Lach

Warszawska Wisła

Takiej rzeki nie znajdziesz w innych europejskich stolicach! Z pełnymi życia bulwarami sąsiaduje tu naturalny, pełen dzikich ptaków brzeg. Latem po lewej stronie Wisły kuszą modne bary i kluby, knajpki i imprezy plenerowe. Uwielbiają je zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Warto też wybrać się na jedną z miejskich plaż czy na rejs po Wiśle.

Bulwary wiślane to świetne miejsce na spacer lub wycieczkę rowerową. Punkt widokowy, kawiarenki i bary, rzucające cień pergole, latarnie w kształcie żagli, mini-plaża i trampoliny… W bulwarach zakochają się i dorośli, i najmłodsi! Promenada dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi.
Więcej informacji

3. dzień:

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, fot. m.st. Warszawa

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – 3h

ul. Anielewicza 6

To fascynujące miejsce, które przywraca pamięć o bogatej, tysiącletniej historii dwóch narodów: polskiego i żydowskiego. Interaktywna wystawa zabierze cię w podróż przez wieki, na przykład na uliczki przedwojennego żydowskiego miasteczka, gdzie przenikały się dwie kultury. Sam budynek muzeum zachwyca architekturą i jest prawdziwą wizytówką nowoczesnej Warszawy. Więcej informacji

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, fot. Zbigniew Panów pzstudio.pl

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – 2,5h

ul. St. Kostki Potockiego 10/16

Pałac w Wilanowie to barokowa perełka Warszawy. Poczujesz się tu jak król Jan III Sobieski – pogromca Turków spod Wiednia, który mieszkał w pałacu razem ze swoją ukochaną Marysieńką. Przespaceruj się po parku i wnętrzach pałacu, obejrzyj galerię portretu i posłuchaj opowieści o wielkich miłościach. Zabytek razem z ogrodem zachował niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. Zimą ogród migocze tysiącami lampek, zamieniając się w Królewski Ogród Światła. Więcej informacji

Pałac Kultury i Nauki, fot. Piotr Wierzbowski

Pałac Kultury i Nauki – 1h

pl. Defilad 1

To jeden z najwyższych i najbardziej rozpoznawalnych budynków w Warszawie. Widać go z niemal każdego miejsca w stolicy. Skąd się wziął? Był to dar narodu radzieckiego dla Polaków.

Zwiedzając go, wjedź koniecznie na taras widokowy na 30. piętrze i zobacz przepiękną panoramę miasta z wysokości 114 metrów. W pałacu działają też teatry, kino, muzea, modne knajpki oraz główny Punkt Informacji Turystycznej.
Więcej informacji

Zobacz także:
Plac Zamkowy, fot. Filip Kwiatkowski
Panorama, fot. Ewelina Lach
Koncert przed PKiN, fot. m.st. Warszawa
Targ śniadaniowy, fot. m.st. Warszawa
X