fbpx

Warszawa walcząca

Obce zabory, wojny, powstania… Warszawa ma za sobą niełatwą historię. Do dziś znajdziesz tu setki miejsc i pomników upamiętniających walkę o wolność i niepodległość. Odwiedź interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego i poznaj miejsca związane z bohaterami ostatnich stuleci.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
To innowacyjne muzeum upamiętnia powstanie warszawskie 1944 roku. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej. Posłuchasz tu opowieści bohaterskich powstańców, przyjrzysz się replice bombowca Liberator i obejrzysz animację „Miasto Ruin”. Więcej informacji

ul. Grzybowska 79

Grób Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
To symboliczny grób-pomnik ku czci bezimiennych bohaterów poległych w walkach o wolność Polski. Arkady, pod którymi go zobaczysz, to fragment kolumnady – jedynej ocalałej w II wojnie światowej części Pałacu Saskiego. Przy Grobie płonie wieczny znicz, a żołnierze pełnią wartę honorową.

pl. Piłsudskiego

Pomniki

Pomnik Małego Powstańca, fot. Wanda Hansen
W okolicach Starego Miasta znajdziesz wiele miejsc upamiętniających bohaterską walkę warszawiaków podczas II wojny światowej. Na placu Krasińskich zobacz Pomnik Powstania Warszawskiego oraz wylot kanału, którym powstańcy uciekali przed niemieckim wojskiem. W pobliżu barbakanu zatrzymaj się przy Pomniku Małego Powstańca.

Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego, fot. Filip Kwiatkowski

W muzeum zapoznasz się z historią Wojska Polskiego od jego początków do końca II wojny światowej. W obiekcie zobaczysz bogate zbiory broni i umundurowania. Zwróć uwagę na relikwiarz gotycki zdobyty w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. Na wystawie plenerowej obejrzysz samoloty, czołgi i inne pojazdy bojowe.

Mauzoleum Walki i Męczeństwa

Mauzoleum Walki i Męczeństwa, fot. Muzeum Niepodległości w Warszawie
W latach okupacji hitlerowskiej znajdowało się tu ciężkie więzienie śledcze, gdzie torturowano i mordowano Polaków. Obecnie w tym miejscu zobaczysz cele i korytarze, których ściany pokryte są tysiącami wyrytych przez więźniów inicjałów, napisów, modlitw i rozważań o śmierci.

al. Szucha 25
muzeum-niepodleglosci.pl

Muzeum Więzienia Pawiak

Muzeum Więzienia Pawiak, fot. Filip Kwiatkowski
Pawiak to nieistniejące już więzienie śledcze, które funkcjonowało przy ulicy Pawiej – stąd jego nazwa.
W Muzeum poznasz historię obiektu i losy jego więźniów w okresie carskim, po I wojnie światowej i w trakcie okupacji niemieckiej. Podczas II wojny światowej rozstrzelano tutaj około 37 tysięcy więźniów, a około 60 tysięcy wysłano stąd do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty. Więcej informacji

ul. Dzielna 24/26

Cytadela Warszawska

Cytadela, fot. Filip Kwiatkowski
Ta imponująca XIX-wieczna twierdza to jedna z najlepiej zachowanych fortyfikacji w Polsce. Oprócz koszar, na terenie X Pawilonu Cytadeli mieściło się centralne więzienie śledcze dla więźniów politycznych. Kilkuset z nich stracono, a tysiące wywieziono na ciężkie roboty na Syberię.
W Cytadeli znajdziesz Muzeum X Pawilonu oraz Muzeum Katyńskie, upamiętniające zbrodnię katyńską dokonaną na polskich oficerach w 1940 roku. Więcej informacji

ul. Skazańców 25

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Cmentarz Wojskowy na Powązkach, fot. Piotr Wierzbowski

Miejsce wiecznego spoczynku żołnierzy poległych w obronie Polski, a także znanych artystów, naukowców, społeczników. Obok symbolicznych grobów weteranów powstania styczniowego, są tu mogiły obrońców Warszawy z 1939 roku, żołnierzy harcerskich batalionów Armii Krajowej walczących w Powstaniu Warszawskim, jak również ofiar komunistycznych zbrodni z lat 1945-1956 i katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem w 2010 roku, w którym zgięli mi.in prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.
Spacerując Aleją Zasłużonych napotkasz groby komunistycznych działaczy – Bolesława Bieruta czy Władysława Gomułki i znanych opozycjonistów – generała Ryszarda Kuklińskiego, Jacka Kuronia czy Karola Modzelewskiego, jak również wybitnych przedstawicieli polskiej kultury, sztuki, nauki czy sportu.
W kwaterze powstańczej znajduje się pomnik Gloria Victis, przed którym co roku, w rocznicę wybuchu Powstania, odbywają się oficjalne uroczystości.

ul. Powązkowska 43/45

Pomnik Polegli Niepokonani

Pomnik Polegli Niepokonani, fot. Piotr Wierzbowski

Znajduje się na kurhanie, kryjącym prochy około 50 tysięcy warszawiaków zamordowanych podczas Powstania Warszawskiego w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Półleżąca postać rannego wojownika z tarczą w ręku, własnym ciałem zasłania wyrwę w rozerwanej barykadzie. Symbolizuje to pełną poświęcenia walkę obronną ludności Warszawy. Bruk, którym pokryty jest kurhan pochodzi z wolskich ulic, w które wsiąkała krew pomordowanych mieszkańców stolicy.

ul. Józefa Sowińskiego 49

Budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej – PAST

Gmach PAST, fot. Tomasz Nowak

Ze względu na swoje położenie i wysokość (drugi co do wysokości budynek w przedwojennej Warszawie) miał strategiczne znaczenie w czasie Powstania Warszawskiego. Przez pierwsze trzy tygodnie pozostawał w rękach Niemców, którzy mogli z niego łatwo obserwować oraz ostrzeliwać Śródmieście Północne. 20 sierpnia 1944 roku, po zaciętych walkach, został zdobyty przez Powstańców i pozostał w ich rękach do samego końca powstania. Na pamiątkę tamtych wydarzeń na jego dachu znajduje się wysoki na 6 metrów znak Polski Walczącej.

ul. Zielna 37

Kopiec Powstania Warszawskiego

Kopiec Powstania Warszawskiego, fot. Maciej Deperas

Wysoki na ponad 30 metrów, został usypany w latach 1946-1950 z powojennych gruzów Warszawy pokrytych gliną i piachem. Od 1994 roku na jego szczycie znajduje się 15-metrowy znak Polski Walczącej zaprojektowany przez jednego z powstańców. Każdego roku wieczorem 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu powstania na kopcu odbywa się uroczyste rozpalenie ogniska ogniem przyniesionym przez „sztafetę pokoleń” z Grobu Nieznanego Żołnierza.

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (oddział Muzeum Wojska Polskiego)

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, fot. Ryszard Podkowa

Muzeum znajduje się na terenie XIX-wiecznego fortu IX Czerniaków – miejscu bohaterskiej obrony polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku oraz walk podczas Powstania Warszawskiego. Na zewnątrz obiektu obejrzysz prawdziwe samoloty bojowe, śmigłowce, działa artyleryjskie, liczne czołgi oraz transportery opancerzone z czasów II wojny światowej i lat późniejszych, a także samobieżne działo amerykańskiej armii M-107 używane podczas wojny wietnamskiej.
Prawdziwe perełki czekają na Ciebie w pomieszczeniach wewnątrz fortu. Zobaczysz między innymi samochód pancerny Ford FT-B używany podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921, polską tankietkę TK3 produkowaną w latach trzydziestych XX wieku oraz jedyną na świecie replikę słynnego przedwojennego czołgu 7TP.

ul. Powsińska 13

Zobacz także:
Plac Krasińskich, fot. m.st. Warszawa
Panorama, fot. Ewelina Lach
Rynek Starego Miasta, Muzeum Warszawy, fot. Filip Kwiatkowski
Muzeum Warszawskiej Pragi, fot. Filip Kwiatkowski
X