fbpx

Warszawskie Linie Turystyczne

Przejazd ulicami Warszawy zabytkowym tramwajem lub autobusem to doskonała rozrywka, ale też ciekawy sposób na poznanie miasta i jego atrakcji. Wybierz się na spacer bulwarami wiślanymi, a potem odpocznij na jednej z przepięknych, naturalnych plaż na prawym brzegu rzeki. Żeby się na nią dostać, skorzystaj z kursujących przez Wisłę promów. A jeżeli szukasz pomysłu na całodzienną wycieczkę, koniecznie wybierz się w rejs statkiem do położonego nad Zalewem Zegrzyńskim Serocka.
W sezonie 2023 Warszawskie Linie Turystyczne kursują od 1 maja do 24 września.

Linia autobusowa 100

Linia autobusowa 100, fot. ZTM

Wybierz się w podróż w czasie zabytkowymi autobusami marek Jelcz lub Ikarus. Na trasie „Setki”, która biegnie po obu stronach Wisły napotkasz wiele warszawskich atrakcji, m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Multimedialny Park Fontann, Stare Miasto, ZOO, Centrum Nauki Kopernik oraz Łazienki Królewskie.

Autobusy kursują od 1 maja do 24 września 2023 r. w soboty i niedziele oraz święta. Dodatkowe kursy autobusów linii 100 zaplanowano na 2 maja, 9 czerwca oraz 14 sierpnia.

Trasa: Dw. Centralny 22 – ul. E. Plater – ul. Świętokrzyska – ul. Prosta – ul. Towarowa – ul. Okopowa – ul. Anielewicza – ul. Świętojerska – ul. Bonifraterska – ul. Konwiktorska – ul. Sanguszki – ul. Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – ul. Targowa – ul. Ratuszowa – ul. Wybrzeże Helskie – ul. Wybrzeże Szczecińskie – most Świętokrzyski – ul. Zajęcza – ul. Topiel – ul. Kruczkowskiego – ul. Książęca – Al. Ujazdowskie – ul. Bagatela – ul. Marszałkowska – ul. Koszykowa – Dw. Centralny
W dniach 1-3 oraz 6-7 maja, linia kursuje z pominięciem placu Trzech Krzyży.

W autobusach linii 100 obowiązują bilety komunikacji miejskiej.
Linię 100 obsługują autobusy wysokopodłogowe.

Linia tramwajowa 36

Linia tramwajowa 36, fot. ZTM

Ciekawą alternatywą dla autobusów są zabytkowe tramwaje, kursujące na trasie „Trzydziestki szóstki”: 13N „parówki”, 105Na nazywane „akwariami” oraz 102N.
Podczas przejażdżki możesz podziwiać Warszawę przez okno lub też wysiąść na wybranym przystanku aby zwiedzić liczne, znajdujące się na trasie zabytki i atrakcje. Po drodze zobaczysz m.in. malowniczą ulicę Filtrową, z pamiątkowymi, powstańczymi kotwicami na murach, Stację Filtrów, Politechnikę Warszawską, plac Zbawiciela, socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz i jego modernistyczną zabudowę.

Godziny kursowania:
1 maja – 25 czerwca 2023: soboty, niedziele oraz święta w godzinach 12.00-20.00
26 czerwca – 3 września 2023: poniedziałek-niedziela 12.00-20.00
4-24 września 2023: soboty, niedziele oraz święta w godzinach 12.00-20.00
Dodatkowe dni kursowania zaplanowano na 2 maja i 9 czerwca.

Trasa: Pl. Narutowicza – ul. Filtrowa – ul. Nowowiejska – ul. Marszałkowska – ul. gen. W. Andersa – ul. Mickiewicza – ul. Słowackiego – Metro Marymont.

W tramwajach linii 36 obowiązują bilety komunikacji miejskiej.
Linię 36 obsługują tramwaje wysokopodłogowe.

Linia tramwajowa T

Linia tramwajowa T, fot. ZTM

W wakacyjne weekendy po warszawskich ulicach kursują najstarsze tramwaje z kolekcji zabytków Tramwajów Warszawskich.

Godziny kursowania:
24 czerwca – 3 września 2023: w soboty, niedziele i święta w godzinach 12.00-19.00.
Dodatkowy dzień kursowania zaplanowano na 14 sierpnia.

Trasa: pl. Narutowicza – ul. Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – al. Zieleniecka – ul. Targowa – Trasa W-Z – ul. Marszałkowska – ul. Nowowiejska – ul. Filtrowa – pl. Narutowicza.

W tramwajach linii T obowiązują bilety komunikacji miejskiej.
Linię T obsługują tramwaje wysokopodłogowe.

Promy

Prom Słonka, fot. Tomasz Bidziński

Promy są ulubionym sposobem przeprawiania się na drugą stronę Wisły dla wszystkich spędzających czas nad rzeką – plażowiczów, spacerowiczów i rowerzystów.

Promy kursują na trzech trasach:
– prom Wilga: Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża); prom może zabrać 40 pasażerów oraz rowery
– prom Pliszka: most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża); prom może zabrać 21 pasażerów,
– prom Słonka: Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża); prom może zabrać 21 pasażerów.

Godziny kursowania:
1 maja – 30 czerwca 2023: soboty, niedziele i święta w godzinach 9.30-20.00
1 lipca – 31 sierpnia 2023: poniedziałek-piątek w godzinach 12.30-19.30 oraz soboty, niedziele i święta w godzinach 9.30-20.00
1-24 września 2023: soboty, niedziele i święta w godzinach 9.30-20.00
Dodatkowe kursy promów zaplanowano na 2 maja oraz 9 czerwca.
Szczegółowy rozkład promów znajdziesz na stronie www.wtp.waw.pl

Przeprawa promowa między brzegami Wisły jest bezpłatna.

Rejs statkiem do Serocka

Statek do Serocka, fot. ZTM

Jeżeli masz ochotę odetchnąć od zgiełku miasta, wybierz się na całodzienną wycieczkę statkiem do położonego nad Zalewem Zegrzyńskim Serocka.
Statek „Zefir” wypływa z przystani na Żeraniu o godzinie 9.00 i kanałem oraz przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka o godzinie 12.30. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a w czasie podróży statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który w 1915 roku został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie. W Serocku zaplanowano 2 godziny czasu wolnego. Powrót do Warszawy około godziny 18.00.
Na pokładzie statku jest grill oraz bufet z zimnymi i ciepłymi napojami.

Statek do Serocka pływa od 1 maja do 30 września 2023 r. w soboty, niedziele i święta. Dodatkowe rejsy zaplanowano na 2 maja oraz 9 czerwca.

Bilety na rejsy można kupić:
– na stronie internetowej www.bilety24.pl
– w Punkcie Obsługi Pasażerów Metro Dworzec Wileński w piątki w godz. 15.00-18.00 oraz w soboty w godz. 8.00-11.00 (płatność tylko gotówką)

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa

Kolejka wąskotorowa, fot. ZTM

Wybierz się na wycieczkę zabytkową kolejką kursującą w soboty z Piaseczna do Tarczyna (i z powrotem). Trasa tej jednej z kilku wciąż działających wąskotorówek w Polsce prowadzi fragmentem uruchomionej w 1898 roku kolejki grójeckiej. Kiedyś transportowano nią węgiel do podwarszawskich miejscowości, a w latach 50. XX wieku cegły do odbudowy stolicy. W drodze powrotnej czeka Cię dwugodzinny odpoczynek we wsi Runów. Możesz w tym czasie poleniuchować na trawie, wybrać się do lasu albo zwiedzić pobliski Złotokłos – przedwojenne letnisko, w którym mieszkał Mieczysław Fogg.

Do stacji w Piasecznie dojedziesz z Warszawy m.in. zabytkowym autobusem 51, którego numer nawiązuje do kursującego niegdyś na tej linii trolejbusu.

Rozkład jazdy oraz ceny biletów znajdziesz na stronie www.wtp.waw.pl.
Linie kursują w każdą sobotę od 1 maja do 23 września 2023 r.

Bilety na przejazd kolejką i autobusem kupisz online oraz w biurze stacji, a w dniu wyjazdu w kasie biletowej w miarę wolnych miejsc.

Zobacz także:
Rejsy po Wiśle 'Basonia', fot. Łukasz Kopeć
Bulwary wiślane, fot. m.st. Warszawa
Dorożka na Placu Zamkowym, fot. Daria Pawęda
Bulwary Wiślane, fot. m.st. Warszawa
X