fbpx

Wilczym szlakiem po Pradze

Autor propozycji trasy i zdjęć: Joanna Wilk

SOHO – co tam londyńskie, co tam nowojorskie, gdy mamy nasze własne, warszawskie
Ul. Mińska w XIXw. droga rozdzielająca pola we wsi Skaryszew, a w XXw. prężny ośrodek przemysłu. Tu działały m.in. Warszawska Fabryka Motocykli, czy Polskie Zakłady Optyczne. Teraz pofabryczne budynki mieszczą m.in. restauracje i Muzeum Neonów z wskrzeszonymi starymi neonami.

Cmentarz Kamionkowski – zapomniany, skrywający kawał historii staruszek
Założony na przeł. XIII i XIV w., jeden z najstarszych w Polsce. Chowani byli tu m.in. polegli w czasie wojny szwedzkiej w 1656r., rzezi Pragi w 1794r., bitwy pod Olszynką Grochowską w 1831r., a na okolicznych polach elekcyjnych koronowani królowie Polski August III i Henryk Walezy.

Brzeska – „Krawiec Męski Moszek Szatz, do usług”
Owiana złą sławą ulica, pod nr 21 skrywa skarb – napis reklamowy krawca Moszka Szatza, który w latach 30. XXw. obszywał mieszkańców Pragi.

Bazar Różyckiego – kto nie jadł tam pyz, czy nie kupił sukienki komunijnej ten nie wie co to Różyc
W czasie II WŚ czarny rynek, tu można było nabyć m.in. broń, żywność oraz tyfusowe pluskwy i wszy (hit wśród niemieckich żołnierzy). Po wojnie rozkwitł w l. 70. i 80. w zw. z niedostatkiem zaopatrzenia w sklepach. Miejsce lokalnego folkloru.

Koneser – wódka, pieniądze, zabawa
Atrakcyjna lokalizacja terenu (rogatki miasta, rozwój kolei) sprawiła, że przez 100 l. działały tu fabryki wódek. Funkcjonowała tu też Mennica Państwowa. Teraz modne miejsce spotkań, kultury i rozrywki.

X