fbpx

Żydowski Instytut Historyczny

Żydowski Instytut Historyczny, fot. Filip Kwiatkowski

Mieści się w gmachu przedwojennej Głównej Biblioteki Judaistycznej. W czasie II wojny światowej spotykali się tutaj twórcy konspiracyjnego Archiwum Getta Warszawy z historykiem Emanuelem Ringelblumem na czele. Potocznie zwane Archiwum Ringelbluma do dzisiaj jest jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich, wpisanym przez UNESCO na Listę „Pamięć Świata”.
Główna wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” wzięła swój tytuł od słów 19-letniego członka grupy Oneg Szabat (hebr. Radość Soboty) Dawida Grabera, który zapisał je w swoim testamencie. Dzięki dokumentom, listom, nagraniom filmowym poznasz losy mieszkańców getta i zrozumiesz emocje, które im towarzyszyły – strach w obliczu śmierci, pragnienie zachowania pamięci o swoich najbliższych, chęć pozostawienia czegoś po sobie. Zobaczysz również jedną z dwóch autentycznych baniek na mleko, która posłużyła do ukrycia dokumentów pod ziemią oraz poznasz szczegóły cudownego odnalezienia archiwum po wojnie.
Jeśli nie byłeś wcześniej w żadnej synagodze, odwiedź również drugą z ekspozycji „Bejt tfila – Dom modlitwy”. Obejrzysz na niej tradycyjne wyposażenie polskich i niemieckich synagog. Wśród nich zarówno obiekty rytualne jak zwój Tory oraz przedmioty codziennego użytku, na przykład klucze do bożnicy.

Godziny otwarcia
Ceny biletów

ul. Tłomackie 3/5
www.jhi.pl

Zobacz także:
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, fot. m.st. Warszawa
Willa Żabińskich, fot. Artur Klimek
Dom Spotkań z Historią, fot. Filip Kwiatkowski
Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Piotr Wierzbowski
X