fbpx

Zima w Warszawie


Dni nieubłaganie stają się coraz krótsze, a pogoda nie zachęca do aktywności – pora więc naładować akumulatory i z energią stawić czoła zimie. Przyjedź do Warszawy, nawet krótki wypoczynek tutaj pozwoli Ci zapomnieć na chwilę o codzienności, a stolica Polski w zimowej odsłonie mile cię zaskoczy.
Choć Święta Bożego Narodzenia przypadają na końcówkę grudnia, to warszawiacy już kilka tygodni wcześniej zaczynają przygotowywać się do świąt. Aromaty tradycyjnych potraw, dźwięki pięknych polskich kolęd i kolorowe ruchome szopki w kościołach tworzą niepowtarzalny klimat.
Zimą miasto ma do zaoferowania moc atrakcji na każdą kieszeń – bożonarodzeniowe jarmarki, lodowiska, pięknie iluminowane ulice i place. Dużo przyjemniej zwiedza się teraz muzea i inne obiekty, łatwiej też o wolny stolik w dobrej restauracji, czy o wolny pokój w hotelu.

Iluminacja świąteczna

Iluminacje świąteczne, fot. Cezary Warś, m.st. Warszawa
W grudniu ulice i place Warszawy nabierają wyjątkowego uroku. Ozdobione kolorowymi dekoracjami i baśniowymi figurami, wieczorami rozbłyskają tysiącami światełek. Warszawiacy – duzi i mali – co roku czekają z niecierpliwością na moment uruchomienia iluminacji.
Zobacz, jak pięknie prezentuje się miasto; przespaceruj się Traktem Królewskim, zobacz wysoką na 30 metrów choinkę na Placu Zamkowym i baldachimy świetlne nad uliczkami Starego Miasta. Filiżanka gorącej czekolady u Wedla będzie idealnym zakończeniem wieczoru.

Królewski Ogród Światła

Królewski Ogród Światła, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
Odwiedzając po zmroku Królewską rezydencję w Wilanowie zobaczysz jeden z najpiękniejszych ogrodów w Polsce, który o tej porze roku rozkwita tysiącami świateł. Świetlisty tunel prowadzi na pałacowy dziedziniec, z którego bez trudu trafisz do Zimowego Ogrodu Króla. Przespaceruj się wśród migocących drzewek pomarańczowych i zrób sobie zdjęcie w świetlistej ramie na tle wilanowskiego pałacu. Zatrzymaj się na pałacowym tarasie i skieruj wzrok w stronę ogrodu barokowego. Rozświetlają go tysiące świateł, które w czasie specjalnych pokazów tańczą w rytm muzyki klasycznej. Niesamowite wrażenie robią również dywany świetlnych kwiatów, które zdają się rozkwitać w Ogrodzie Różanym.
Jeśli chcesz przenieść się na dwór króla Jana III przyjdź w sobotę, niedzielę lub dzień świąteczny. Dzięki odbywającym się wtedy trójwymiarowym pokazom światła, obrazu i dźwięku wyświetlanym na fasadzie pałacu poczujesz się uczestnikiem historii sprzed setek lat. Wieczór spędzony zimą w Wilanowie na pewno długo pozostanie w Twojej pamięci.

Jarmarki Bożonarodzeniowe

 

Jarmark Świąteczny na Starym Mieście, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna

Świąteczne zakupy są prawdziwą przyjemnością – wystarczy robić je bez pośpiechu. Jarmarki są idealnym miejscem na znalezienie oryginalnych prezentów gwiazdkowych – od ręcznie robionych ozdób choinkowych, poprzez ciepłe swetry i czapki, po lokalne specjały z piernika i czekolady. Niewielkie drewniane domki ozdobione igliwiem i kolorowymi światełkami zlokalizowane są w kilku miejscach Warszawy. Tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy rozciąga się wzdłuż murów obronnych Starego Miasta.

Lodowiska

Lodowisko Rynek Starego Miasta w Warszawie, fot. m.st. Warszawa

To niezawodny sposób na zimową chandrę. Wkładasz łyżwy i – mniej lub bardziej płynnie – tańczysz na lodzie. Już w listopadzie otwierane są pierwsze warszawskie lodowiska. Zimą znajdziesz je przy Pałacu Kultury i Nauki, na Rynku Starego Miasta oraz w każdej dzielnicy. Łyżwy możesz, niemal wszędzie, wypożyczyć na miejscu.

Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta

Piwnice w Muzeum Warszawy - fot. m. st. Warszawa
Liczące kilkaset lat wnętrza kuszą autentycznością wiekowych murów i zacisznym klimatem. Wejdź do nich gdy mróz da Ci się we znaki. W podziemiach Muzeum Warszawy zobaczysz m.in. wykopane na terenie Warszawy garnki, talerze, starodawne monety, a także przedmioty ukazujące intymne szczegóły życia dam mieszkających w warszawskich pałacach. Przekonasz się na własne oczy jak wyglądał ceramiczny stojak do wypalania fajek albo plansza do starej jak świat gry w młynek. Dzięki pokaźnej makiecie Starego i Nowego Miasta dowiesz się jak wyglądała zabudowa Warszawy u schyłku XVIII wieku, a historię stolicy w liczbach prześledzisz na infografikach. W pobliskim Centrum Interpretacji Zabytku obejrzysz wystawę poświęconą zniszczeniom i odbudowie Starówki po II wojnie światowej, a także dowiesz się więcej na temat całego Szlaku Kulturalnych Piwnic Starego Miasta.
Zobacz także:
Lodowisko na Rynku Starego Miasta, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
Żurek, fot. Anna Włodarczyk
Zamek Królewski w Warszawie, fot. m.st. Warszawa
Łazienki Królewskie, fot. m.st. Warszawa
X