fbpx

Toast za Warszawę!

Na zdrowie – tego zwrotu szybko uczy się wielu obcokrajowców odwiedzających Warszawę, zwłaszcza, gdy nadarzy się okazja do towarzyskiego, wieczornego wyjścia na piwo czy koktajl. Amatorzy tego pierwszego znajdą w Warszawie kilka świetnie zaopatrzonych multi-tapów, czyli lokali serwujących wiele najróżniejszych gatunków piw rzemieślniczych z Polski i ze świata, często wytwarzanych w małych, stosujących tradycyjne metody browarach.

Hala Koszyki, fot. m.st. Warszawa
Alkoholem, który najbardziej kojarzy się z Polską jest wódka, czyli mocny alkohol uzyskiwany w wyniku fermentacji i destylacji ziaren zbóż lub ziemniaków. Oprócz słynnych marek takich jak Chopin czy Belvedere, daleko poza granicami Polski znana jest Żubrówka, czyli wódka aromatyzowana dziką trawą.

Innym polskim wysokoprocentowym specjałem są nalewki czyli aromatyczne trunki przyrządzane przez macerację owoców lub ziół w mocnych alkoholach. Choć wódki i nalewki najczęściej degustuje się samodzielnie lub z drobnymi przekąskami, w ostatnich latach zaczęli interesować się nimi sommelierzy, proponując wyselekcjonowane gatunki szlachetnych wódek jako uzupełnienie restauracyjnych dań. Taką propozycję ma dla swych gości m.in. Restauracja Elixir by Dom Wódki, słynąca z bogato wyposażonego baru.

Wizyta w Warszawie to także dobra okazja by spróbować polskich cydrów. Polska jest największym w Europie producentem jabłek, a region Mazowsza słynie z rozległych sadów. Ze względu na swoja popularność, cydry są łatwo dostępne – można je kupić w sklepach i barach. Koneserzy zwrócą uwagę na cydry rzemieślnicze, wytwarzane tradycyjnymi metodami ze starych, lokalnych odmian jabłek. Ciekawostką są także polskie wina, których skosztować można w niektórych restauracjach oraz wine barach.
Zobacz także:
Zupa pomidorowa, fot. Shaiith, Fotolia
Zygmuntówka, fot. Ewelina Majdak
Nocny Market, fot. m.st. Warszawa
Żurek, fot. Anna Włodarczyk
X