fbpx

Warszawska Praga

Praga przez stulecia była zróżnicowana pod względem kulturowym, etnicznym i religijnym. Jako że nie uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej, uchodzi za najbardziej autentyczną część miasta. Zwiedzanie Pragi zacznij od wizyty w Muzeum Warszawskiej Pragi – w nim poznasz historię dzielnicy. Spacerując historycznymi ulicami, wstąp do świątyń różnych wyznań, znajdź ukryte w podwórkach kapliczki i obejrzyj oryginalne murale. Odpocznij w zabytkowym parku Skaryszewskim lub w zoo, a na koniec udaj się na Saską Kępę – okolicę pełną modernistycznej architektury i knajpek ze smakami z całego świata.

Muzeum Warszawskiej Pragi

Muzeum Warszawskiej Pragi, fot. Filip Kwiatkowski
Muzeum mieści się w najstarszym budynku mieszkalnym dzielnicy. Poznasz tu nie tylko historię prawobrzeżnej części Warszawy, ale także posłuchasz wywiadów z najstarszymi mieszkańcami Pragi, zobaczysz makietę XVIII-wiecznej Pragi i obejrzysz polichromie dawnego żydowskiego domu modlitwy. Z tarasu widokowego w muzeum zobaczysz Bazar Różyckiego – jedno z najstarszych targowisk w Warszawie.
Nieopodal, przy ulicy Antoniego Mackiewicza zobacz „trójwymiarowy” mural „Dziura w całym”. Więcej informacji

ul. Targowa 50/52

Praskie światynie

Katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, fot. Filip Kwiatkowski
Pierwsze kościoły budowano na prawym brzegu Wisły już w średniowieczu. Jednym z nich jest pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku kościół Matki Bożej Loretańskiej, który powstał dzięki wsparciu króla Władysława IV. Zwróć szczególną uwagę na Domek Loretański – kaplicę, w której znajduje się gotycka figura Matki Boskiej Kamionkowskiej.
Neogotycka katedra pod patronatem św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika to główny kościół rzymskokatolicki Pragi. Świątynię wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku. Wewnątrz przyjrzyj się oryginalnym figurom obu patronów.
Na Pradze nie zapomnij odwiedzić także cerkwi prawosławnej św. Marii Magdaleny. Ta pięciokopułowa budowla wzorowana na świątyniach Kijowa ukończona została w 1869 roku. Wewnątrz zobacz freski przedstawiające świętych kościoła prawosławnego, a także ocalałe ze stojącego niegdyś w centrum Warszawy soboru Aleksandra Newskiego fragmenty mozaiki „Ostatnia Wieczerza”.

Warszawski Ogród Zoologiczny

Zoo, fot. Anna Witkowska
Idealne miejsca dla dzieci i dorosłych. Praski ogród zoologiczny jest domem dla ponad 550 gatunków zwierząt. Odwiedź w nim herpetarium, w którym żyje kilkaset gadów, zobacz jedyną w Polsce halę wolnych lotów imitującą dżunglę i poznaj ”Baśniowe zoo” – wybieg, na którym dzieci mogą, pod nadzorem pracownika ogrodu, nakarmić zwierzęta. Więcej informacji
Spacerując alejkami zoo, zatrzymaj się przy willi Żabińskich. Podczas II wojny światowej dyrektor obiektu – Jan z małżonką Antoniną – ukrywali tu Żydów uciekających z warszawskiego getta.

ul. Ratuszowa 1/3

Historyczna architektura i współczesny street art

Ulica Ząbkowska, fot. m.st. Warszawa

Jedną z głównych ulic starej Pragi jest Ząbkowska – nazywana „praską starówką”. Najstarsze znajdujące się tu budynki pochodzą z lat 60. XIX wieku. W letnie weekendy ulica staje się sceną licznych wydarzeń kulturalnych.
Przejdź się także innymi ulicami Pragi: przy ulicy 11 Listopada zobaczysz dawne koszary wojskowe, a przy ulicy Małej pod numerami 1, 3, 5 i 9 – pierwsze murowane domy na Pradze. Ulica Mała wielokrotnie służyła za plan filmowy jako przedwojenna Warszawa (m.in. w filmie „Pianista” Romana Polańskiego).
Prawobrzeżne kamienice zdobią prace światowych artystów street artu. Zwróć szczególną uwagę na murale: „Warsaw Fight Club” przy ulicy Środkowej 17 i „Świątynia” przy ulicy Małej 8.

Kapliczki praskie

Kapliczka na podwórku przy ulicy Brzeskiej 9, fot. Iwona Gmyrek
Kapliczki powstawały głównie podczas II wojny światowej, stając się miejscem modlitw i spotkań. Większość spośród ponad stu zabytkowych kapliczek znajduje się na praskich podwórkach i w bramach. Jedną z najstarszych odnajdziesz na rogu ulic Ząbkowskiej i Korsaka. Przedstawia ona wykutą w kamieniu Madonnę z Dzieciątkiem.

Centrum Praskie Koneser

Centrum Praskie Koneser, fot. Filip Kwiatkowski
Centrum Praskie Koneser to przykład architektury poprzemysłowej. W odnowionym kompleksie XIX-wiecznej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” znajdziesz dziś centrum przedsiębiorczości Google Campus, autorskie restauracje i małe knajpki. Odwiedź też multimedialne Muzeum Polskiej Wódki, aby poznać proces powstawania tego polskiego trunku.

pl. Konesera 2

Soho Factory

Muzeum Neonów, fot. Filip Kwiatkowski
W Soho Factory mieściły się zakłady produkujące skutery i motocykle. Obecnie w dawnych halach produkcyjnych znajdziesz pracownie artystyczne, designerskie sklepy, restauracje, a nawet nowatorskie sceny teatralne.
Nie zapomnij odwiedzić Muzeum Neonów, w którym zobaczysz reklamy świetlne z lat 60. i 70.

ul. Mińska 25

Saska Kępa

Saska Kępa, ulica Francuska, fot. m.st. Warszawa
Saska Kępa uważana jest za jedną z elegantszych części prawobrzeżnej Warszawy. Mieszka tu wiele znanych osobistości, a swoje siedziby mają ambasady wielu krajów. By poczuć międzynarodowy klimat tego miejsca, przejdź się ulicą Francuską, gdzie znajdziesz knajpki z jedzeniem z całego świata. Wiosną możesz wziąć udział w Święcie Saskiej Kępy oraz uczestniczyć w koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych.
Dodatkową atrakcją okolicy jest Park Skaryszewski – latem po znajdującym się w nim Jeziorku Kamionkowskim możesz popływać kajakiem.
Zobacz także:
Panorama Warszawy, fot. Zbigniew Panów, pzstudio.pl
Plac Konstytucji, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna
Panorama, fot. Ewelina Lach
Panorama Warszawy, fot. m.st. Warszawa
X